Spirytus rektyfikowany i jego zastosowanie

spirytus rektyfikowany

Jak każdy wysokoprocentowy alkohol, a spirytus rektyfikowany należy do najczystszego i najmocniejszego alkoholu (ma ok. 96% mocy), jest to produkt o działaniu dezynfekcyjnym, odkażającym i bakteriobójczym, dlatego dawniej był środkiem powszechnie wykorzystywanym w medycynie do oczyszczania ran oraz przy dezynfekcji narzędzi chirurgicznych. Współcześnie spirytusu rektyfikowanego używa się przede wszystkim jako środka spożywczego w kuchni, na przykład przy wypieku ciast lub jako środek rozgrzewający, do nacierania przemarzniętych części ciała – stóp, dłoni, a także pleców. Oczywiście ten rodzaj spirytusu, po jego rozcieńczeniu, może być również spożywany jak forma napoju alkoholowego o zwiększonej mocy – może stać się bazą dla wielu trunków lub służyć do ich wzmocnienia (przykład popularnej wiśniówki lub innych nalewek).

Spirytus rektyfikowany wykorzystywany jako produkt spożywczy zrobił sporą karierę w cukiernictwie. Powszechnie stosuje się go jako produkt do nasączania biszkoptów ciast, a także jako dodatek do smażenia faworków czy pączków – alkohol ogranicza nasiąkanie tłuszczem, dzięki czemu tego typu smakołyki są po prostu smaczniejsze. Spirytus spożywczy stanowi także doskonalą bazę dla wielu rodzajów nalewek, zwłaszcza dla popularnej wiśniówki. Moc spirytusu pozwala na zwiększenie zawartości alkoholu w napoju, bez konieczności jego znacznego rozcieńczania – zachowujemy smak i konsystencję, ale gwałtownie zwiększamy moc takiego trunku.

Spirytusu rektyfikowanego wciąż używa się jako środka dezynfekcyjnego, choć znacznie taniej jest sięgnąć po spirytus salicylowy lub po zwykłą wodę utlenioną. Jednak każdy ma swoje indywidualne upodobania, a spirytus rektyfikowany jako środek odkażający sprawdza się znakomicie, choć bezpośrednie naniesienie go na powierzchnię rany będzie wiązało się z dużym bólem. Wiele osób tego typu spirytusu używa również do nacierania skóry – dla rozgrzania i rozluźnienia mięśni. Oczywiście do tego celu przeznaczone są specjalne olejki, balsamy czy chociażby spirytus kamforowy, ale tak jak w przypadku odkażania, o wyborze określonego produktu bardzo często przesądzają tradycja oraz indywidualne upodobania i przekonania danej osoby.

Jako ciekawostkę warto wymienić, że każdy rodzaj spirytusu ma silne działanie odtłuszczające, dzięki czemu może być stosowany jako środek czyszczący do usuwania uciążliwych, tłustych plam, z każdego rodzaju powierzchni. Nie przez przypadek wiele płynów do mycia okien czy chociażby spryskiwacze do szyb w swoim składzie zawierają cząsteczki alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *