Najpopularniejsze produkty bankowe na rynku

Banki specjalizują się w gromadzeniu oraz pożyczaniu pieniędzy. Wiele usług oferowanych przez banki jest nam znanych i z wielu korzystaliśmy, ale są i takie, o których mamy niewiele pojęcia.

Do produktów bankowych zaliczamy lokaty bankowe zwane również depozytami terminowymi. Depozyty, jak ich nazwa wskazuje, są umową zawieraną pomiędzy konsumentem i bankiem, na mocy której bank przyjmuje od nas określoną kwotę. W zależności od wysokości kwoty i wysokości oprocentowania jakie nas interesuje lokaty możemy podzielić ze względu na: termin zapadalności, rodzaj oprocentowania i kapitalizację odsetek.

Terminy, w permin zapadalności lokaty mierzymy od jednego dnia do średnio 3 lat, ale zdarzają się również oferty przekraczające ten okres. Wśród oprocentowania mamy do wyboru zmiennie, stałe i progresywne oprocentowanie naszej lokaty.Depozyty terminowe przybierają również inne po połączeniu z innymi produktami takimi jak polisy na życie, obligacjami lub funduszami fundusze inwestycyjne. Najlepiej nam znanym produktem jest konto bankowe, które obecnie posiadają niemal wszyscy. Często wraz z kontem oferowana jest karta płatnicza i możliwość oszczędzania poprzez kolejne konto zwane kontem oszczędnościowym. Na tym koncie, podobnie jak na lokacie, możemy deponować nadwyżki budżetowe. I tym razem pieniądze zarabiają na siebie, bowiem konto jest oprocentowane na zasadach podobnych do lokaty.

Jednak głównymi produktami, które oferują banki są pożyczki i kredyty bankowe. Kredyty bankowe są umową na podstawie tej umowy, bank przekazuje kredytobiorcy do dyspozycji określone środki. W zależności od wielu aspektów, ustalany jest termin całkowitej spłaty oraz wysokość odsetek i kosztów udzielenia kredytu. Obecnie pożyczki o niskiej wartości udzielane są przez instytucje parabankowe, czyli nie będące bankami. Są to głównie pożyczki zwane pospolicie chwilówkami. Okazuje się bowiem, że nie każdy może sobie pozwolić na zaciągnięcie pożyczki w banku. Firmy finansowe korzystają w tym względzie, oferując pożyczki bez zbędnych formalności i zaświadczeń co często dyskwalifikuje klientów podczas wizyt w oddziałach bankowych.

W zależności od naszych potrzeb banki oferują szeroki wachlarz ofert. Zdarzają się sytuacje, że tylko niewiele z nich jest dostępnych dla każdego. Jednak w przypadku kredytów i pożyczek, trzeba spełnić szereg wymagań. Jeśli, jednak znajdujemy się po drugiej stronie i dysponujemy dodatkową gotówką, zawsze możemy znaleźć dla siebie odpowiednią ofertę oszczędnościową, która dodatkowo pozwoli nam zarobić parę złotych.

Aby zasięgnąć więcej informacji na temat produktów bankowych, sprawdź portal – Najlepsza lokata kwiecień 2013. Dostępne są tam najnowsze porównania lokat oraz porady jak bezpiecznie oszczędzać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *