Jak dbać o zęby Twojego pupila?

Zęby wszystkich istot żyjących wymagają czyszczenia. Stany zapalne w jamie ustnej zwierzęcia powodują ból i wpływają źle na funkcjonowanie organizmu.

Naucz się jak poprawnie czyścić zęby swojemu pupilowi a będzie on ci na pewno wdzięczny. Szczotkowanie zębów usuwa kamień nazębny, a tym samym nadmiaru bakterii. Jeśli kamień na zębach zwierzaka już się osadził to trzeba wybrać się do weterynarza. Sami nic nie poradzimy. Możemy jednak temu zapobiec.

Na początku zwierze będzie niechętne. Ale po kilku razach powinien się przyzwyczaić. Trudniej jest wyczyścić zęby kotu niżeli psu. Tym trzeba będzie poświęcić znacznie więcej czasu. Są one po prostu znacznie bardziej drażliwe niż psy. W sklepach zoologicznych zakupisz specjalne akcesoria do czyszczenia zębów np. szczoteczki, pasty. Pod żadnym pozorem nie myj zębów zwierzęciu pastą której sam używasz. Pasta dla zwierząt ma odmienny smak, zapach, które odpowiadają tym zwierzętom.

Na samym początku wprowadźmy samą szczoteczkę. Przyzwyczajmy pasa lub kota do uczucia jakim jest szczotkowanie zębów. Dajmy ją  mu najpierw powąchać i zbadać.

Szczoteczką wykonujmy koliste, delikatne ruchy, żeby nie drażnić dziąseł. Gdy zobaczysz, że zwierzę dobrze znosi ten zabieg to wprowadź pastę. Powtarzaj to regularnie. Nikt nie oczekuje, ze będziesz to robił codziennie, ale raz na kilka dni wypadałoby. Szczotkowanie zębów ważne jest w szczególności u psów. Te mają większe tendencje do kamienia nazębnego. W przypadku kota możesz też zrezygnować ze szczoteczki, a w zamian za to nawinąć sobie jałową gazę na palec i tą posmarować pastą. Palec będzie służył jako szczoteczka. Sprawdzi się to gdy kot się boi szczoteczki.

Jeśli twój zwierzak źle znosi mycie szczoteczką to daj mu specjalne przysmaki, o odpowiednich kształtach,  które także czyszczą zęby. Dla psów są pod postacią patyczków a dla kotów cukierków. Są one odpowiednio twarde, przez co kiedy zwierze próbuje je ugryźć ściągają nagromadzoną płytkę nazębną. Jeśli zauważysz u swojego zwierzaka zaczerwienione dziąsła to od razu wybierz się do specjalisty. Nie pozwól rozwinąć się chorobie. Choroby zębów są wyjątkowo nieprzyjemne, gdyż sprawiają ból przy jedzeniu.

Pamiętaj, że dzięki zdrowym zębom twój pupil jest w stanie rozdrabniać i jeść pokarm. A najedzony zwierzak to szczęśliwy zwierzak!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *