Zabawki dla dzieci – ciężkie dylematy rodziców

O tym, jak ważna jest zabawa dla dzieci, wie zapewne każdy rodzic. Nie ważne, czy mamy w domu kilkumiesięczne niemowlę czy kilkuletniego przedszkolaka. W obu przypadkach potrzeba zabawy jest równie wielka oraz wymagająca zaspokojenia. O ile malec w początkowych miesiącach życia będzie wymagał zabawek edukacyjnych, tak starsza pociecha najbardziej ucieszy się z wszelkiego rodzaju pojazdów czy zestawów kreatywnych.

Zabawa to najbardziej naturalna forma poznawania otaczającego świata, a także nabywania nowych doświadczeń. To także doskonały sposób wzmacniający relacje pomiędzy rodzicami, bezpośrednio powodujący wzajemną otwartość. Jest równie ważna jak przytulanie czy rozmowa z dzieckiem. I to nie dlatego, że pobudza rozwój emocjonalny, społeczny czy poznawczy dziecka, ale również dlatego, że wzmacnia jego poczucie bezpieczeństwa oraz własnej wartości.

Dlaczego jeszcze w rozwoju dziecka ważne są zabawki? Powodów jest wiele. Dzięki nim stymulowana jest wyobraźnia malucha. W jednej chwili leżąca w kącie lalka może przeistoczyć się w piękną królewnę, którą córka zaprosi na wspólny podwieczorek. Z kolei miś przybierze postać dzielnego pacjenta, nad którym pieczę będzie stanowić syn. Za sprawą zabawek dzieciaki uczą się poznawania dźwięków, kolorów czy faktur. Niemowlę dostając do rączki kolorową maskotkę, ćwiczy swój wzrok. Z kolei grzechotki oraz przedmioty obfitujące w niezliczoną ilość różnorodnych faktur, będą stymulowały dotyk. Pozytywka wesoło wygrywająca spokojną melodię nad łóżeczkiem, pozytywnie wpłynie na słuch dziecka. A zatem podsumowując, odpowiednio dobrane do wieku malucha zabawki rozwijają zmysły, co bezpośrednio przekłada się na rozwój ich mózgu. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć: dotyk, wzrok oraz słuch. Specjaliści twierdzą, że zabawki są również po to, aby dzieciaki mogły naśladować czynności, jakie każdego dnia wykonują ich rodzice. Zestawy do majsterkowania, gotowania czy walizki ze sprzętem lekarskim – te, jak również inne gadżety pomagają maluchowi uczyć się świata i poznawać zasady w nim panujące.

To jednak nie koniec powodów, dla których warto obdarowywać dzieci zabawkami. Należy zauważyć, że odpowiednio dopasowane akcesoria zachęcają smyki do ruchu. Aby grzechotka wydała jakiś dźwięk, trzeba nią potrząsnąć, piszczałkę ścisnąć itd. Jest to o tyle ważne, iż jak twierdzą specjaliści, ruch oprócz tego że rozwija ciało, wpływa również pozytywnie na podstawowe obszary mózgu. Sklep z zabawkami dla dzieci LeanToys na miarę dziecięcych potrzeb!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *