Jak wybrać zabawki dla dziecka?

Z dzieciństwem kojarzy nam się wiele rzeczy, ale przede wszystkim są to zabawki. Każdy z nas miał swoje ulubione, każde dziecko o czymś marzyło i z niecierpliwością czekało na prezenty urodzinowe czy bożonarodzeniowe. Dziś wybór akcesoriów dla dzieci jest tak szeroki, że właściwie trudno jest wybrać coś sensownego: przydatnego, rozwijającego, a zarazem takiego, że spodoba się dziecku i wciągnie go do zabawy na długie godziny. Warto przy wyborze produktów dla dzieci kierować się kilkoma kwestiami.

Przede wszystkim, trzeba pamiętać, że różne zabawki są przeznaczone dla dzieci z różnych grup wiekowych. Jest to bardzo istotna zależność, ponieważ tworzy się rozmaite produkty z analizą nie tylko umiejętności dziecka, ale również jego ograniczeń oraz potrzeb. Dla dzieci poniżej 3 roku życia niebezpieczne mogą być rzeczy z drobnymi elementami, które dziecko może zwyczajnie połknąć. Z tego powodu należy dla nich wybierać produkty naturalne, stworzone z małej liczby dużych rozmiarowo elementów.
Kolejną kwestią jest zwrócenie uwagi na to, czy dane akcesoria spełniają odpowiednie normy, aby móc bezpiecznie służyć do zabawy. Nie warto kupować zabawek na targach, ponieważ są one niejednokrotnie sprowadzane z nieznanych, szemranych źródeł, a przez to mogą stanowić zagrożenie dla dziecka – farbować, mieć ostre krawędzie czy negatywnie wpłynąć na zdrowie. Do produkcji akcesoriów dla dzieci powinny być spełnione normy, pozwalające dziecku nie tylko na miłą, ale przede wszystkim bezpieczną zabawę, bez kontaktu z substancjami chemicznymi, farbami, lakierami.

Wybierając zabawki, dobrze jest zwrócić uwagę na potrzeby dziecka oraz jego naturalne zdolności. Nie każde dziecko będzie chętnie bawić się klockami, za to może zainteresować się np. puzzlami czy malowankami. Dobrze jest dbać o wszechstronny rozwój dziecka, ale nie zaniedbywać przy tym tego, co sprawia mu przyjemność, i do czego dziecko zdaje się mieć talent. Dobrze w tym zakresie sprawdzać będą się zabawki interaktywne oraz kreatywne, pozwalające na budowanie wyobraźni przestrzennej, rozwijanie zdolności manualnych.
Ostatnia jest sprawa, o której rodzice często zapominają: nie wystarczy kupić dziecku zabawek, trzeba jeszcze zorganizować mu czas. Istnieją rzeczy, którymi dziecko może bawić się samo, albo które będą mu służyć do wspierania w trudnych chwilach. Praktycznie każdy z nas miał swoją ukochaną przytulankę – warto taką zapewnić również swojemu dziecku. Jednocześnie jednak, istotne jest zaangażowanie opiekuna w to, jak dziecko się bawi i czy robi to poprawnie. Czasem maluchom trudno jest skupić się na danej czynności, zwłaszcza gdy nie wiedzą, jak należy coś zrobić – niezbędna jest pomoc zaangażowanej osoby dorosłej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *