Jaki materiał wybrać na elewację z kamienia naturalnego?

Elewacje z kamienia naturalnego są drogie, ale prezentują się wyjątkowo pięknie. Wysokie koszty ich zakupu i ułożenia rekompensuje długi okres trwałości. Elewacja z kamienia najczęściej wykonana jest z materiałów takich jak: onyks, marmur, granit i konglomerat.

Więcej informacji możecie państwo uzyskać na stronie internetowej: elewacje z kamienia Poznań

onyks i marmur

Onyks jest bardzo rzadko występującą skałą, która powstaje w pogazowych pustkach skał wulkanicznych. Jego barwa waha się od mlecznej bieli, żółcieni i beżu, przez brązy, fiolety i czerń, aż do intensywnych zieleni. Onyks wyróżnia się zdolnością jego niektórych odmian do przepuszczania promieni świetlnych (nawet przy grubości powyżej kilku centymetrów). Ma on także bardzo spójną strukturę, co sprawia, że można go wypolerować na wysoki połysk.

9Marmur należy do skał metamorficznych, które powstają z przeobrażenia wapieni lub dolomitów. Uważa się go za materiał luksusowy. Cechuje się on smugową fakturą, łatwością obróbki oraz wytrzymałością na ogień i erozję. Można także polerować go na lustrzany połysk. Marmur może mieć szeroką gamę kolorów: biały, czerwony, żółty, zielony, stalowy lub czarny, niekiedy bywa też wielobarwny. Elewacja z kamienia w tak wielu odcieniach jest niewątpliwą ozdobą każdego budynku.

elewacje z kamienia naturalnego

Elewacje z kamienia naturalnego wykonuje się również z granitu. Powstaje on podczas procesu krystalizacji lawy wulkanicznej. Posiada ziarnistą strukturę i bardzo zróżnicowaną kolorystykę (najczęściej z przewagą jednego odcienia). Granit może być bardzo jasny, żółty, czerwony, brązowy, szary lub grafitowy.

Do aranżacji budynków stosuje się również konglomerat, czyli płyty produkowane na bazie kamienia naturalnego. Cechują się one jednorodnością (inaczej niż onyks, marmur czy granit), więc sprawdzają się, gdy zależy nam, aby elewacja z kamienia była spójna kolorystycznie. Konglomerat marmurowy wytwarzany jest z wapieni, marmurów i dolomitów, granitowy- z gnejsów, piasku kwarcowego i granitu. Jego paleta barw i faktury są praktycznie nieograniczone, więc możemy z niego stworzyć każdą elewację jakiej tylko zapragniemy.

Jeszcze jakiś czas temu elewacja z kamienia była domeną budownictwa monumentalnego i użyteczności publicznej, dziś wkracza do budownictwa mieszkalnego i coraz częściej zdobi domy jednorodzinne. Elewacje z kamienia naturalnego mają nieporównywalną z żadnym innym materiałem trwałość, można więc cieszyć się nimi przez długie lata. Ponadto, niepowtarzalna kolorystyka (nie istnieją dwa identyczne kamienie) sprawia, że ozdobiony kamieniem budynek wygląda niezwykle gustownie. Pamiętajmy również, że kamień nigdy nie wyjdzie z mody, więc nasz dom już zawsze będzie budził zachwyt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *