Co robić gdy dojdzie do oparzenia?

W opozycji do poważnych oparzeń, jakie potrzebują pomocy lekarskiej, małe oparzenia w domu jesteśmy w stanie sami opanować.

Czynności jakie poczynisz w pierwszych minutach po oparzeniu bez wątpienia mają wpływ na proces gojenia się rany. Poznaj  podstawowe zasady zachowania się przy oparzeniu w domu. W domu możesz poparzyć się wrzątkiem, gorącym garnkiem, rozgrzanym piekarnikiem, żelazkiem czy urządzeniami do układania włosów na gorąco.

Świetnym  okładem na poparzenia będzie kompres z mleka. Przyłóż w oparzone miejsce gazę namoczoną w mleku. Dlaczego jest skuteczny? Ponieważ mleko zawiera tłuszcz, który złagodzi ból. Może być też jogurt naturalny lub kefir.

Jeśli nie masz przetworów mlecznym – ból po oparzeniu zneutralizuje też plaster ziemniaka.  Także miód  ma właściwości kojące oparzenia. Daje uczucie lekkiego chłodu i przyspiesza gojenie. Miejsce nasmarowane miodem owiń w gazę. Jeszcze innym sposobem będzie okład z  miksu -olejku lawendowego, migdałowego i oliwy. Proporcje  1:3. Taki kompres stosuj trzy razy na dobę. Działanie antyseptyczne i przeciwzapalne ma także kwiat nagietka.

Jak widać wybór jest szeroki. Co masz w domu to zastosuj. Ważne aby zrobić to szybko.

Po całej dobie od oparzenia delikatnie przemyj poparzone miejsce wodą z  szarym mydłem. Zawiń je następnie w bandaż. Postaraj się żeby oparzone miejsce było suche.

Za duża ilość lodu czy bardzo zimnej wody może przyczynić się do pogorszenia stanu rany.

Jedynie letnia woda zatrzyma rozprzestrzenianie się poparzeń i będzie chwilowym środkiem  uśmierzającym. Dwa dni po oparzeniu do rany można przyłożyć także aloes – skróci on czas gojenia się rany.

Sok z liścia aloesu nakładaj na ranę. Stosuj 5 razy na dobę. Ponadto w leczeniu pomogą ci owoce cytrusowe, ziemniaki i brokuły w diecie. Zawierają sporo witaminy C, znanej z właściwości leczniczych jeśli chodzi o rany. Podobne działanie, choć nieco słabsze mają także witaminy A i E. Kup w aptece płynną witaminę E w kapsułkach. Przebij ją i nałóż na ranę. Przyspieszy gojenie i zapobiegnie ewentualnym  pojawieniu się blizn.Dodatkowo zjadaj pożywnie zawierające cynk.

Oparzenia w domu mogą mieć dwa stopnie.

Pierwszego stopnia dotyczy tylko naskórka. Jest on zaczerwieniony, skóra boli, a po kilku dniach następuje regeneracja skóry.

Oparzenia drugiego stopnia związane są z naskórkiem oraz częściowo ze skórą właściwą, pojawiają się  pęcherze z płynem surowiczym w środku. Gojenie do trzech tygodni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *