Waga pierwszej pomocy

my-office-my-life_lKurs pierwszej pomocy pojawia się w naszym życiu kilkakrotnie. Jego elementy są nauczane w szkole, jest on także częścią zajęć przygotowujących do egzaminu na prawo jazdy. Niestety, często zdarza się, że niewiele z niego zapamiętujemy, a konsekwencje tego mogą okazać się tragiczne. Osobny problem stanowi trudność zastosowania ogólnej przecież teorii w konkretnych sytuacjach życia codziennego. Aby temu zapobiec, warto zapoznać się wymienionymi niżej trzema wypadkami, w których wykonując proste czynności możemy uchronić kogoś przed nieszczęściem.

Niejeden uczestnik kursu pierwszej pomocy nie wie na przykład, jak postępować z osobą, która zemdlała. Omdlenie to krótkotrwała i przemijająca utrata przytomności spowodowana nagłym rozszerzeniem się naczyń krwionośnych. Zmniejszony napływ krwi do mózgu powoduje jego niedokrwienie, a w konsekwencji utratę przytomności. Osobę omdlałą należy położyć na plecach, a następnie unieść wszystkie jej kończyny ku górze. Jeżeli jest to kobieta w zaawansowanej ciąży, powinno się ułożyć ją lewym boku. Oczywistością jest zapewnienie dostępu do świeżego powietrza, rozpięcie kołnierzyka czy poluzowanie krawata. Jeżeli osoba nie odzyskuje przytomności, powinniśmy wezwać pogotowie. Wbrew potocznym przekonaniom, osobie omdlałej nie wolno podawać wody (może się zakrztusić), ani cucić jej poprzez uderzanie po twarzy.

Innym często występującym zagrożeniem życia jest udar cieplny. W trakcie udaru temperatura ciała nagle wzrasta i ustaje pocenie się, a spowodowane w ten sposób wyczerpanie organizmu może doprowadzić do utraty przytomności. Do udarów cieplnych najczęściej dochodzi w gorącym i wilgotnym klimacie, kiedy wilgotność względna przekracza 75%. Co szczególnie istotne, w upalny dzień takie warunki bardzo łatwo wytworzyć w zwykłym samochodzie. Objawy udaru to: wysoka temperatura ciała, zaczerwieniona, sucha i gorąca skóra, przyspieszone tętno i oddech, ból i zawroty głowy, nudności, chwiejny chód, mrowienie kończyn, zaburzenia świadomości, drgawki, a w skrajnych wypadkach nawet zatrzymanie krążenia.

Osobę dotkniętą udarem należy umieścić w ciemnym i chłodnym miejscu, układając ją w pozycji pół siedzącej. Powinniśmy upewnić się, że drogi oddechowe chorego są udrożnione i rozebrać go. Naszym celem powinno być jak najszybsze obniżenie temperatury ciała chorego. W tym celu możemy polewać go zimną wodą lub owinąć jego ciało mokrymi ręcznikami.

Kurs pierwszej pomocy często nie obejmuje dokładnych instrukcji dotyczących postępowania z urazami głowy, tymczasem są one bardzo popularne i równie niebezpieczne. W takim wypadku powinniśmy zabrać poszkodowanego w bezpieczne miejsce i sprawdzić głębokość urazu, a także dowiedzieć się czy doszło do utraty przytomności (jeśli tak, to na jak długo). Jeżeli podejrzewamy uszkodzenie szyjnego odcinka kręgosłupa, powinniśmy ustabilizować szyję i głowę, równocześnie udrożniając drogi oddechowe. W razie braku tętna i oddechu należy wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. Ponadto powinniśmy sprawdzić, czy nie doszło do złamań (należy je unieruchomić) i zatamować ewentualne krwawienia.

Warto pamiętać, że kurs pierwszej pomocy to jedynie teoria, zaś praktyka zawsze może nas zaskoczyć. Dlatego powinniśmy być gotowi na każdą ewentualność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *