Jak utrzymać w czystości krzesła tapicerowane?

krzesła

Krzesła tapicerowane są niezwykle piękne, dekoracyjne i zapewniające niesamowitą wygodę podczas użytkowania. Jednak, aby przez lata kusiły swoim pierwotnym blaskiem, potrzeba ich regularnego czyszczenia. Każdego dnia narażone są na powstawanie różnego rodzaju zanieczyszczeń. Jak zatem utrzymać je w czystości?

Krzesła tapicerowane stanowią jeden z najchętniej wykorzystywanych mebli. Precyzja wykonania, solidność i wygoda – to cechy, które cenimy w nich najbardziej. Jednak podczas codziennego użytkowania bardzo szybko o powstanie zabrudzeń, co w konsekwencji prowadzi do zniszczenia. Wielokrotnie zapominamy, jak ważnym elementem jest ich regularne czyszczenie. Tylko wtedy istotnie przedłużymy ich żywotność.

krzesłaAby przez lata krzesła tapicerowane służyły swoim domownikom, potrzeba ich regularnej pielęgnacji. Należy pamiętać, że zbyt duża ilość promieniowania słonecznego wpadająca do wnętrza będzie powodowała blaknięcie mebli. Dlatego warto wziąć pod uwagę ten czynnik i tak rozplanować wnętrze, aby oszczędzić im nadmiernej ekspozycji na słońce. Krzesłom tapicerowanym nie służy również wysoka temperatura, dlatego nie zalecane jest ich ustawianie w pobliżu kaloryfera lub kominka.

Czynności pielęgnacyjne w przypadku mebli tapicerowanych nie są zbyt wygórowane. Należy pamiętać o systematycznym ich odkurzaniu. Od czasu do czasu warto także przeprać materiał. W tym celu idealnie sprawdzi się miękka gąbka oraz specjalny szampon przeznaczony do czyszczenia tapicerki. Warto pamiętać o oszczędnym dozowaniu wody. Gdy jej nadmiar przedostanie się głęboko do wnętrza krzeseł, ich wysuszenie będzie nie lada kłopotem. Niewielkie zabrudzenia usuwamy zawsze czyszcząc je od krawędzi, nigdy nie od środka. Wówczas ograniczymy ryzyko powstawania większych zabrudzeń.

W przypadku dużych zanieczyszczeń, możemy spróbować domowych sposobów na ich usunięcie. Warto jednak wcześniej przeprowadzić próbę, najlepiej na mało widocznym elemencie krzesła. Plamy z tłuszczu usuniemy przy pomocy rozpuszczalnika do tłuszczy. Potem przecieramy całość płynem do czyszczenia mebli tapicerowanych. Zabrudzenia po kawie usuniemy przemywając siedzisko wodą z kwaskiem cytrynowym. Plamy po herbacie również wyczyścimy tym samym roztworem, co w przypadku kawy. Dla uzyskania lepszych efektów, całość czyścimy proszkiem do prania rozpuszczonym w wodzie. Zabrudzenia od flamastrów dla wielu użytkowników krzeseł stanowią nie lada problem. Do ich usunięcia przyda się kwasek cytrynowy lub mleko. Na plamy z wina najlepiej sprawdzi się roztwór kwasku cytrynowego oraz wody. Inny sposób przewiduje polanie zabrudzenia białym wytrawnym winem, a następnie wodą. Potem całość przecieramy szmatką i suszymy suszarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *