Hiszpańskie Święta Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia to czas obchodzony w wyjątkowy sposób w wielu krajach świata. To czas miłości, nadziei, zrozumienia i radości. Poniżej przedstawiono w jaki sposób Boże Narodzenie obchodzone jest w Hiszpanii.

Okres świąteczny w Hiszpanii to czas szczególny. Ulice i domy hiszpańskie są pięknie dekorowane kolorowymi światełkami, które cieszą oczy turystów już z początkiem grudnia. Przed samymi świętami Bożego Narodzenia w hiszpańskich sklepach trwa istny szał zakupów. Co prawda ceny są jeszcze wysokie, bo przecież wyprzedaże zaczynają się w Hiszpanii to świętach, ale i tak mnóstwo Hiszpanów kupuje, bo przecież należy zaopatrzyć się w prezenty. W Hiszpanii prezenty rozdaje się na Trzech Króli czyli na święto Reyes Magos, które oczywiście przypada na 6 stycznia.

Święty Mikołaj czeka na listy…

Hiszpańskie dzieci oczywiście odpowiednio wcześniej piszą listy to Trzech Króli, zapewniając ich, że w tym roku były szczególnie grzeczne i prosząc o całą masę prezentów dla siebie i swoich bliskich. Jako że to właśnie Trzej Królowie przybyli do stajenki do Dzieciątka Jezus i przywiozło mu dary, tak i Hiszpanie wierzą, że to właśnie ci sami Trzej Królowie na święta przywożą prezenty. Z tego powodu w Hiszpanii na święto Trzech Króli są organizowane we wszystkich hiszpańskich miastach parady, w których na przedzie podążają Trzej Królowie i rozdają dzieciom zabawki i cukierki. Najbardziej znane i największe parady są transmitowane przez telewizję hiszpańską i warto je zobaczyć. Chyba najbardziej interesujące są te organizowane w hiszpańskich miastach portowych, gdyż tam Trzej Królowie przybywają statkiem, schodzą na ląd i przemierzają miasto. Jest to bardzo kolorowa i wesoła parada. Od niedawna do hiszpańskich domów zawitał również 24 grudnia, w Wigilię, Święty Mikołaj.

Drzewko Bożonarodzeniowe

Wigilia w Hiszpanii nazywana jest Nochebuena i znaczy to dobra noc. To właśnie w tą noc Papa Noel, czyli Święty Mikołaj rozwozi saniami prezenty grzecznym dzieciom. Są to symboliczne podarki, gdyż te najważniejsze przywiozą dopiero Trzej Królowie 6 stycznia. W hiszpańskich domach też od niedawna ubiera się i dekoruje choinkę, el arbol de navidad, czyli drzewko bożonarodzeniowe, gdyż Hiszpanie nie mają jednego słowa na choinkę.

Szopka z figurkami

Jednak w żadnym hiszpańskim domu nie może zabraknąć w honorowym miejscu w domu szopki bożonarodzeniowej. Na ogół jest ona ustawiana na kredensie lub dużym stole w salonie. W jej centrum znajduje się żłobek z umieszczonym w nim Dzieciątkiem Jezus. Obok obowiązkowo muszą stać figurki Marii oraz Józefa. Figurki mogą być wykonane w ceramiki, ale są plastikowe, jak i z różnych innych materiałów. Oprócz tych najważniejszych figur w hiszpańskich domach ustawia się także figurki zwierząt: owieczki, kury, osiołki, krówki i inne. Są także pastuszkowie, drzewka, góry, rzeki i wiele innych elementów krajobrazu, wszystko zależy od pomysłowości właściciela szopki. Co roku są dokupywane nowe figurki, stąd niektóre szopki są bardzo rozbudowane. Szopka w języku hiszpańskim to Belen, co dokładnie znaczy Betlejem – miasto, gdzie narodził się Jezus. Wśród sąsiadów jednego bloku czy osiedla organizowane są konkursy na najładniejszą szopkę. Jest wybierana specjalna komisja, która odwiedza wszystkie mieszkania i wybiera najładniejszą szopkę. Wygrać może każdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *