Jak opiekować się Kotką po sterylizacji?

Gdy zdecydujesz się wysterylizować kotkę to wiedz, że wymagać będzie ona od ciebie pewnej dodatkowej opieki. Nie można pozostawić wtedy kota samego sobie.

O szczegółach powinien poinformować cię weterynarz, jednak opiszemy krótko co i jak. Dobra opieka zapobiegnie np. rozejściu się szwów czy zainfekowaniu rany. W przypadku dzikich kotów należy je przetrzymać w lecznicy czy domu. Można je wypuścić po 2 tygodniach.

Po zabiegu poczekaj aż kotka się wybudzi z narkozy. Jest możliwość zastrzyku wybudzającego, o jaki możesz poprosić weterynarza-  pamiętaj, że jest on płatny.

Po wybudzeniu weź kotkę  na ręce, poczuje się bezpieczniej  gdy poczuje twój zapach. Taki zabieg to szok dla każdego kota, a dodatkowo ból, którego nie rozumie. Kiedy wrócisz z kotką do domu  połóż ją w ulubionym, bezpiecznym  miejscu, na kocyku.

Nie kładź kota na żadnym wyższym miejscu bo może chcieć się poruszać i wtedy z niego spadnie, Kot po narkozie nie będzie kontrolował ruchów dlatego przygotuj się na mimowolne wymioty czy wypróżnianie się. Obok posłania przygotuj sobie coś do wycierania i czyszczenia. Najlepiej ręczniki kuchenne. W pierwszych momentach być przy kocie i głaskaj go, uspokajaj. Będzie próbowała chodzić, co nie będzie jej wychodzić. Pilnuj by nie chodziła. Jeśli nie masz czasu by przebywać z kotką to połóż ją do zamykanego transportera.Ważne aby podawać jej wodę. Niech miska stoi przy posłaniu.

Zabrania się podawania jedzenia do 12 godzin po zabiegu. Kotka i tak by to zwymiotowała. Więc nie ma sensu. Gdy kotka nie chce w ogóle pić i jeść po upływie 24 godzin od zabiegu,  to udaj się do weterynarza. Staraj się jej zapewnić spokój. Nie pozwalaj zbliżać się do niej małym dzieciom.  Jedzenie podane po 12 godzinach winno być podane w małej ilości, koniecznie wilgotne. Zrezygnuj z suchej karmy na czas rekonwalescencji.

Obserwuj kotkę, a szczególnie ranę po zabiegu. Kiedy zobaczysz krew czy też ropę od razu jedź do weterynarza. Może to powodować  rozejście się szwów. Niebezpieczne jest także gdy kotka często wymiotuje, straci przytomność, ma drgawki, nie oddaje moczu długo po zabiegu. Wszystko to powinno nas zaniepokoić. Po 3 dniach warto wybrać się na kontrolę do weterynarza- nawet jeśli wszystko jest dobrze. Jeśli kot źle przechodzi leczenie to lekarz zapisz odpowiednie leki. Dobrze by było aby Kotka chodziła w jakimś  ubranku, kubraczku, co uniemożliwiłoby jej wylizywanie rany. Rana będzie swędzieć najbardziej 7 dnia po zabiegu- rana zaczyna się goić.

W całym okresie  rekonwalescencji trzeba uważać na brzuch kota. Do dwóch tygodni weterynarz powinien usunąć szwy kotu. Chyba, że były rozpuszczalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *