Izolacja dachu z użyciem wełny mineralnej

Budując nowy dom, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko odpowiednie ocieplenie ścian, ale również dachu. Prawidłowa izolacja dachu oznacza w praktyce, że w budynku zostanie 10-25% ciepła więcej. Trym samym, decydując się na ocieplenie dachu, możemy liczyć na znaczne zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem budynku.

Istotną kwestia jest z pewnością wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego – musi on jak najlepiej wypełniać wszystkie załamania, szczeliny, narożniki itd. Jest to konieczne, jeśli zależy nam, by izolacja dachu przyniosła ze sobą spodziewane skutki. Dobrą opcją jest postawienie na sprężysty materiał izolacyjny, który idealnie dostosuje się do kształtu dachu, dobrze wypełniając przestrzeń pomiędzy krokwiami dachowymi. Takim materiałem jest wełna mineralna.

Jak łatwo się domyśleć, od grubości warstwy wełny zależy jej izolacyjność cieplna. Gdy mowa o domach energooszczędnych, zaleca się zazwyczaj, by izolacja dachu miała grubość nawet około 30 cm. Warto jednak podkreślić, stawiając na izolację grubsza o ok. 10 cm, możemy spodziewać się efektu w postaci izolacji termicznej lepszego aż o 40%. Zasadniczo specjaliści zalecają stosowanie izolacji dachu w dwóch warstw wełny mineralnej – jest to absolutnie wystarczające zabezpieczenie przed tzw. mostkami termicznymi.

Prawidłowa izolacja dachu to nie tylko ocieplenie budynku, ale także skuteczne zabezpieczenie przed hałasem. Nie od dziś wiadomo, że wełna mineralna dobrze tłumi dźwięk. Dach ocieplony wełną będzie strzałem w dziesiątkę w przypadku domów pokrytych blachom – ich mieszkańcy na pewno docenią fakt, że nie muszą znosić irytującego odgłosu spadających na blaszany dach krople deszczu. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że wełna jest materiałem niepalnym, stąd też może stanowić bardzo istotne zabezpieczenie na wypadek pożaru – zwłaszcza, gdy w grę wchodzi drewniana więźba dachowa.

Zanim zaczniemy kłaść wełnę, należy dokładnie zmierzyć rozstaw krokwi dachowych. Kolejnym krokiem jest dopasowanie płyty wełny mineralnej – zasadniczo powinna być ona o mniej więcej 2 cm szersza niż wspomniany rozstaw krokwi. Kładąc pierwszą warstwę ocieplenia, musimy oczywiście pamiętać o pozostawieniu niewielkiej szczeliny wentylacyjnej. Pierwszą warstwę farby zabezpieczamy za pomocą stalowego rusztu, skal dającego się ze specjalnych wieszaków i profili metalowych montowanych prostopadle do krokwi dachowych. Dopiero pomiędzy listwami rusztu drugą warstwę izolacji. Jeśli to konieczne, montujemy tzw. paraizolację (zalecana w pomieszczeniach, gdzie panuje stosunkowo wysoka wilgotność).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *