Spadek cen mieszkań

Obniżające się obecnie ceny mieszkań kuszą wiele osób myślących o własnym  gniazdku.

Jednak zakup nieruchomości, to tylko jeden z wydatków jakie będzie trzeba ponieść przy tej inwestycji. Trzeba przecież jeszcze pomyśleć o urządzeniu, położeniu podłóg, pomalowaniu ścian i wielu innych. Banki mogą pomóc ci, oferując pewne rozwiązania.

W wielu bankach można liczyć na kredyt hipoteczny z dodatkowymi środkami na wykończenie mieszkania. Przyznaje się go biorąc pod uwagę docelową – przyszłą wartość nieruchomości. Dobrą wiadomością jest to, iż jest to możliwe również w przypadku, kiedy kredytem finansujemy cały zakup mieszkania. Nie znaczy to, że banki udzielają kredytu na więcej niż 100% wartości całej nieruchomości.

W przypadku, gdy kredyt przeznaczony ma być na zakup oraz na remont – bank określa tzw. wartość przyszłą nieruchomości. Aby dostać taki kredyt konieczne jest sporządzenie kosztorysu obejmujący szczegółowo zakres prac remontowych. To na  jego podstawie bank oszacuje „wartość przyszłą” nieruchomości, a także dokona późniejszego rozliczenia tych działań.  Zazwyczaj odbywa się to dzięki inspekcji pracownika banku. Czasem mogą wystarczy tylko zdjęcia nieruchomości po remoncie, złożone do banku.

Jak to zwykle bywa, nie każdy kredytobiorca może liczyć na taki kredyt, który by uwzględniał koszty wykończenia mieszkania. Wśród takich osób są ci , którzy zaciągnęli kredyt w ramach programu „Rodzina na Swoim”. W tym przypadku remont można sfinansować  zwykłym kredytem gotówkowym, która funkcjonuje jak pożyczka gotówkowa. Finansowanie remontu taką pożyczką nie jest jednak korzystne, głównie z uwagi na wyższe koszty. Zazwyczaj trzeba liczyć się także z wyższymi kosztami prowizji lub ubezpieczeń.

Niektórzy z kolei zauważają, iż w porównaniu z pożyczką gotówkową kredyt hipoteczny brany na wykończenie  mieszkania,  także posiada wadę. A mianowicie jest nią konieczność udokumentowania wykonanych prac. Przecież podczas urządzania możemy zmienić zdanie co do zakresu prac wykończeniowych- a to wiąże się z komplikacjami. Mimo tego, powszechnie radzi się jednak zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *