Z czego produkowana jest odzież dla sportowców

Zawodowi sportowcy przywiązują ogromną wagę do swojego stroju. Bardzo dobrze wiedzą, jak duże znaczenie ma odzież i jak potrafi wpływać na efektywność treningu oraz samopoczucie. Adepci biegania nie zawsze zwracają uwagę na jakość swoich ubrań. Najczęściej kierują się kolorem, wzorem i modą, a nie wygodą. Tymczasem kolejność powinna być w tym wypadku odwrotna.

Materiały odzieży sportowej

Odzież dla sportowców produkowana jest z różnych materiałów. Najczęściej stosuje się membrany, poliester, poliamid, polipropylen, bawełnę oraz wełnę. Wszystko zależy od tego, do jakiego celu ma służyć. Stąd też biorą się podziały na odzież do biegania, jazdy na rowerze lub na nartach.

odzież do biegania

Komfort podczas treningu

Jeśli ubranie zaczyna obcierać, uwierać, rozciągać się i nie spełnia swojego zadania tracimy ochotę na trening. Dlatego w trakcie zakupu musimy koniecznie zerknąć na metkę i sprawdzić z czego zrobione są elementy garderoby. Na tym jednak nie koniec – równie istotny jest odpowiedni sposób pielęgnowania zakupionej już odzieży.

Odzież do biegania najczęściej jest wykonywana z poliestru. Główną zaletą materiału jest to, że odprowadza wilgoć na zewnątrz, dzięki czemu skóra nie jest tak spocona, jak ma to miejsce np. w przypadku ubrań bawełnianych. Dzięki temu, że materiał ma niską chłonność, ubranie nie przykleja się do ciała. Dodatkowym atutem jest niska waga surowca, dlatego najczęściej stosuje się go do szycia odzieży do biegania, jazdy na rokach, deskorolce, rowerze.

Czynniki zewnętrzne

Poliester bywa łączony z innymi surowcami. Najczęściej mieszany jest z lycrą, która odpowiada za zwiększenie elastyczności tkaniny. To z kolei sprawia, że ubranie bardzo dobrze przylega do ciała. Ma to ogromne znaczenie w przypadku spodni i legginsów. Ze względu na wymienione właściwości, tkaniny poliestrowe z domieszką lycry używane są również do produkcji biustonoszy sportowych, które znacznie lepiej dopasowują się do figury. Lycra nie pozwala także na odkształcanie się ubrań, dzięki czemu dłużej zachowują swój fason. Poliester jednak może się zmechacić. Proces ten przyspiesza zła pielęgnacja ubrań, stosowanie nieodpowiednich środków piorących, zbyt rzadkie pranie, używanie zbyt wysokiej temperatury. Prać należy w wodzie ciepłej, a nie gorącej, przy czym każda mieszanka ma nieco inną, zalecaną przez producenta temperaturę. Jej wartość jest podana na metce, podobnie jak i inne wskazówki dotyczące prania materiału.

Bardziej zaawansowana odzież wykonywana jest z membran sportowych, którym niestraszny jest nawet najcięższy wysiłek fizyczny. Materiał jest wiatro i wodoszczelny, ale jednocześnie oddycha, czyli zapewnia bardzo dobrą mikrowentylację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *