Co wpływa na wytrzymałość regałów magazynowych?

regały magazynowe

Do przechowywania towaru w sklepach, hurtowniach, zakładach produkcyjnych, a nierzadko również w zakładach usługowych, wykorzystuje się różnego rodzaju regały. W zależności od potrzeb mogą to być wytrzymałe regały magazynowe o konstrukcji stalowej lub proste konstrukcje drewniane, które współcześnie spotyka się już raczej sporadycznie. Te ostatnie najczęściej stosowane są w sklepach, gdzie zwraca się większą uwagę na estetyczny wygląd wyposażenia. W magazynach prym wiodą wspomniane wcześniej regały metalowe z różnymi systemami półek. Same półki mogą być wykonane z płyty MDF lub blachy stalowej. Co warte podkreślenia, na nośność półek wpływ ma nie tylko rodzaj materiału, z jakiego je wykonano, ale również sama konstrukcja regału. Te wyposażone w dodatkową poprzeczkę wzmacniającą pod półką, mają na ogół dwukrotnie większą nośność niż standardowe regały pozbawione takiej poprzeczki.

regały magazynoweNa wytrzymałość regałów magazynowych wpływa zatem rodzaj materiału, z jakiego wykonano regał, typ zastosowanych w nim półek oraz jego konstrukcja. Metalowe regały to konstrukcje nie tylko wytrzymałe, ale również, dzięki warstwie ocynku, dobrze zabezpieczone przed korozją, trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. Wytrzymałe regały metalowe zbudowane są z kątowników, z nawierconymi otworami, co pozwala na samodzielne ustawienie wysokości półek. W przypadku mniej wytrzymałych regałów drewnianych, tego typu rozwiązania spotykane są rzadziej, przy czym zawsze istnieje możliwość samodzielnego nawiercenia otworów w bocznych ścianach regału i takiego ustawienia wysokości półek, który odpowiada potrzebom konkretnego użytkownika. Montaż półek w przypadku regałów metalowych jest zatem nieco łatwiejszy.

Na wytrzymałość regału wpływ mają również zastosowane w nim półki. Standardowo w większości regałów stosowane są półki z płyt MDF, które są stosunkowo lekkie i trwałe, łatwo również je czyścić. Rzadziej spotykanym rozwiązaniem są półki metalowe, choć i takie konstrukcje można znaleźć na rynku. Tego typu regały są jednak sporo droższe od klasycznych regałów magazynowych wyposażonych w półki z płyt MDF lub płyt wirówkowych. Co warte podkreślenia, wytrzymałe regały magazynowe mogą być wyposażone zarówno w półki z płyt MDF, jak i w półki metalowe. Ważniejsza od materiału, z jakiego wykonano półki, jest bowiem sama konstrukcja regału. Te wyposażone w dodatkową podpórkę pod półką oferują zdecydowanie większą nośność, nawet jeśli sama półka wykonana jest z płyty wiórowej. Zwyczajnie wyposażenie regału w większą ilość punktów podparcia pod półkami, wpływa na większy udźwig całej konstrukcji regału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *