Znajdź swoje źródło inspiracji

Każde przedsiębiorstw zaczęło swoje istnienie w głowie założyciela. Czemu jednak niektóre firmy działają świetnie przez dekady, a inne upadają po roku?

Sęk tkwi w samym pomyśle na własny biznes. To klucz do sukcesu, jeśli swoją ofertę skierujesz w nieodpowiednim kierunku, okaże się zbyt przekombinowana lub wręcz przeciwnie – przewidywalna, albo przeznaczona dla wszystkich, a tak naprawdę dla nikogo, porażka gwarantowana. Oczywiście, nie ma recepty, ani katalogu dobrych pomysłów na własna działalność gospodarczą.

Co powinno być Twoim „przewodnikiem” podczas tworzenia pomysłu na biznes?

Możliwości jest kilka: kierowanie się doświadczeniem i zdobytą przez lata wiedzą z bliskiej nam branży. Jest to jedna z najczęstszych inspiracji wśród przyszłych przedsiębiorców. Nie ma się czemu dziwić. Osoby bazujące na tym źródle kierują się logiką i analitycznym podejściem do sprawy, co w biznesie jest bardzo pożądane. Innym, równie efektywnym, ale i być może przyjemniejszym gruntem, na jakim stawia się własną firmę są nasze zainteresowania, wielkie pasje.

Bardzo dużym plusem takiego rozwiązania jest otwartość przyszłego pracodawcy na kreatywnych, wychodzących poza schemat pracowników. Sam szef tworzyć będzie wtedy klimat nieco artystyczny, sprzyjający niebanalnym pomysłom, co może podnieść efektywność pracy całego zespołu. Jeżeli podczas poszukiwań jakiejś branży w Internecie natrafimy na czarną dziurę – być może to właśnie ta nisza, w którą z powodzeniem się wbijemy? Warto zatem wertować strony w wyszukiwarkach i szukać niezdobytych terenów. W dzisiejszych czasach jest to trudniejsze niż wcześniej, ale jeżeli dobrze wybierzemy, nikt nam nie podskoczy. Blisko spokrewnionym źródłem inspiracji z opisanym powyżej jest istnienie produktów lub usług niszowych, ale posiadających wady i niedociągnięcia, których pionierzy nie przewidzieli. Może to właśnie dla nas pole do popisu?

I tu przyda się analityczne myślenie. Dobrym pomysłem okazują się również wyjazdy na różnego rodzaju targi czy konferencje.

Poznając wielu ludzi, słuchając ich pomysłów, a także dzieląc się własnymi spostrzeżeniami, w głowie ułożyć się może plan działania. Dla lubiących podróże, źródłem pomysłu na biznes może okazać się wyjazd  w nowe, nieznane miejsce. Co kraj to obyczaj i inne produkty czy usługi. Niewykluczone, że to, co zobaczymy na innym kontynencie świetnie sprawdzi się w tak żądnym zmian kraju jak Polska. Szukajmy zatem, gdzie tylko się da, kto wie, może to właśnie Ty wymyślisz coś rewolucyjnego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *