Jak wybrać fotelik samochodowy?

fotelik samochodowy

Odpowiednio dobrany fotelik samochodowy to przede wszystkim bezpieczeństwo naszego dziecka. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie poszczególnych parametrów i zaczytywanie się w ulotkach producentów. Na co musimy zwrócić uwagę, oglądając foteliki dla dzieci?

Wzrost, waga, i wiek maluszka

fotelik samochodowyTo głównie w ten sposób dobieramy fotelik dla malucha. Właściwie wszystkie dostępne na rynku foteliki można podzielić na kilka grup wagowych – jest ich dokładnie pięć. Pierwszy fotelik dla dziecka przypomina mini kołyskę. Można w nim bezpiecznie ułożyć nawet noworodka. Jest to typowy fotelik dla niemowląt, w którym można zazwyczaj przewozić dzieci do czasu, aż ich waga nie przekroczy 13 kilogramów. Dziecko w nim leży – lub znajduje się w pozycji półsiedzącej, bezpiecznej dla niego w stu procentach. Dodatkowo taki fotelik montuje się tyłem do kierunku jazdy. Jeżeli przednie siedzenie auta jest przystosowane do przewożenia dziecka w foteliku, ten niemowlęcy można również umieścić na przednim siedzeniu. Kolejny etap to foteliki dla dzieci, które ważą 9-18 kilogramów, czyli dla maluchów , które ukończyły już rok, ale nie przekroczyły czwartego. Jak nie trudno się domyślić, pierwszy fotelik samochodowy ma więc dziecku posłużyć przez pierwszych dwanaście miesięcy życia. W foteliku z drugiej grupy wagowej, dziecko podróżuje już w pozycji siedzącej, aczkolwiek zwykle ma on możliwość regulowania nachylenia oparcia, dzięki czemu dziecko może się w nim wygodnie zdrzemnąć. Kolejną, bardzo popularną grupą wagową fotelików jest grupa trzecia i fotelik z podwyższanym oparciem a mogą w nim podróżować dzieci w przedziale wagowym od 15 do 36 kilogramów. Kiedy można zdecydować się na podkładkę? Należy pamiętać, że najbezpieczniejsze jest podróżowanie w foteliku, aczkolwiek dziecko, które osiągnie odpowiednią wagę a także wzrost może pozwolić sobie na jazdę na zwykłej podkładce.

Czytaj opinie o fotelikach

Najbardziej wiarygodną informację na temat danego fotelika przekazuje nam oczywiście producent, aczkolwiek warto śledzić wątki na forach internetowych, gdzie informacjami na temat poszczególnego modelu wymieniają się rodzice, których pociechy użytkują dany model. Trzeba także – wybierając fotelik samochodowy – zapoznać się z testami fotelików . Należy wybierać takie, które w tych testach otrzymały minimum trzy punkty.

Przymierzamy do auta

Nie zawsze mamy możliwość przed zakupem wynieść fotelik ze sklepu i po prostu przymierzyć go do auta, a jest to bardzo ważne, ponieważ kanapy w samochodzie mają różny kąt nachylenia, w związku z czym nie zawsze uda nam się stabilnie umocować fotelik na siedzeniu samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *