Na jakich zasadach działa konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe jest bardzo wygodnym sposobem oszczędzania i pomnażania swoich pieniędzy. Produkt ten ma podwyższone oprocentowanie, co sprawia, że spokojnie może stać się alternatywną dla lokaty bankowej. Jego zalety sprawiają, że często jest bardziej atrakcyjnym produktem finansowym, niż wspomniana wcześniej lokata. Wiele banków ma w swoich ofertach bardzo ciekawe propozycje kont tego typu. Pozwalają one na wygodne i nowoczesne lokowanie oszczędności. Atrakcyjne warunki proponowane przez instytucje finansowe pozwalają konsumentom oszczędzać w łatwiejszy sposób i odnosić z tego tytułu wymierne korzyści.

Konto oszczędnościowe jest najczęściej dodatkowym kontem, tzw. subkontem do wcześniej już otworzonego rachunku bieżącego.

Jak działa konto oszczędnościowe?

W związku z tym, że jest to tzw. subkonto, czyli dodatek do rachunku bieżącego, to można je otworzyć w swoim banku, gdzie omawiany rachunek już się posiada. Bank powinien otworzyć konto oszczędnościowe od ręki. Zazwyczaj wystarczy wypełnić krótki formularz i konsument po kilku minutach ma już dostęp do nowego produktu. Z chwilą poznania numeru konta oszczędnościowego można wpłacić na nie pierwsze pieniądze, które w momencie wpłaty zaczynają wypracowywać odsetki. Konto jest zazwyczaj bezterminowe, a pieniądze pracują na nim do momentu, aż klient z niego nie zrezygnuje. Odsetki zazwyczaj naliczane są przez bank na koniec miesiąca, po czym dodawane są do wcześniejszego stanu konta oszczędnościowego. Dostęp do oszczędności jest stały, bo pieniądze na koncie nie są blokowane. Nie następuje też utrata odsetek w momencie wypłaty środków.

Jakiego typu operacje można wykonywać na koncie oszczędnościowym?

To jakie operacje można na takim koncie wykonać, zależy w głównej mierze od tego, jakie usługi ten produkt finansowy proponuje. Najzwyklejsze konto oszczędnościowe pozwala jedynie na wpłatę oraz wypłatę środków finansowych. Są jednak też konta oszczędnościowe, które pozwalają wykonać szereg operacji, ale trzeba się liczyć z tym, że za każdą z nich bank będzie pobierał opłaty, co bywa często niekorzystne dla klienta. Gdy dokonuje się pojedynczych transakcji, bank pobiera prowizje, które niejednokrotnie przewyższać mogą wypracowane odsetki. Jeśli jest to konto oszczędnościowe i ma służyć oszczędzaniu, to nie warto decydować się na tego typu działania. Transakcje spokojnie mogą być wykonywane za pomocą rachunku bieżącego, a z konta oszczędnościowego najlepiej korzystać tylko i wyłącznie, gdy chce się wpłacić oszczędności. Mówiąc o wpłatach i wypłatach, to zazwyczaj jedna z tych operacji jest bezpłatna, a za każdą następną bank pobiera niewielkie opłaty. Wiele osób twierdzi, że bank nie powinien w taki sposób zarabiać na kliencie. Skoro otworzone zostało konto i opłaca się jego prowadzenie, to wpłaty i wypłaty powinny być darmowe. Wiadomo jednak, że bank nie jest instytucją charytatywną i zarabia na czym tylko się da. Są jednak pozytywne strony aspektu dotyczącego wypłat. Mając świadomość tego, że za każde wypłacenie środków z konta trzeba będzie zapłacić kilka lub kilkanaście złotych, to konsument najpierw przemyśli sprawę, czy w ogóle warto to zrobić. Często dzięki temu, że za wypłaty z konta oszczędnościowego są pobierane prowizje, konsument stara się z nich korzystać tylko w ostateczności.

Jeżeli konsumentowi zależy jednak na całkowicie darmowych wpłatach i wypłatach, to powinien poszukać konta oszczędnościowego, które to oferuje np. na stronie konta-oszczednosciowe.blogspot.com. Niektóre banki mają w swoich ofertach darmowe transakcje typu wpłata i wypłata, ale liczyć trzeba się z tym, że bank pobierze opłaty za coś innego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *