Kto wynalazł elektronicznego papierosa?

Od połowy lat 50, społeczeństwo zaczęło sobie zdawać sprawę, że papierosy powodują duże problemy zdrowotne. Pojawiało się coraz więcej badań nad chorobami takimi jak rak czy rozedma płuc. Palenie stawało się coraz mniej akceptowane i popularne. W tym samym momencie rozpoczęto pracę nad substytutem papierosów.

Wynalezienie elektronicznego papierosa

electronic-cigarettesNikotyna zawarta w papierosach jest jedną z jedną z najbardziej uzależniających substancji na świecie i sprawia, że ​​rzucenie palenia jeden z najtrudniejszych rzeczy do zrobienia. W roku 2003, chiński farmaceuta, Lik Hon wynalazł elektronicznego papierosa. Rozpoczął on poszukiwania bezpiecznego i czystego sposobu wdychania nikotyny po tym jak jego ojciec-palacz, zmarł na raka płuc. Lik Hon złożył po raz pierwszy patent na elektronicznego papierosa w 2003 roku. W tym samym czasie e-papieros został wprowadzony na rynek przez jego pracodawcę – Golden Dragon Holdings. Firma zmieniła później nazwę urządzenia na na „Ruyan” w celu lepszego dopasowania do potrzeb i wymagań klientów.

Druga generacja urządzeń

Większość patentów związanych z elektronicznymi papierosami powstała w Chinach. Kolejną ważną postacią w historii e-palenia jest dr Sam Han. Podobnie do Hon Lik, dr Han był nałogowym palaczem, który od ponad 40 lat pracował na urządzeniem mającym pomóc sobie i innym ograniczyć szkodliwy wpływ substancji smolistych. Dr Han nadal wprowadza do obrotu nowe e-papierosy i prowadzi badania na technologiami związanymi z e-paleniem. Większość urządzeń sprzedawanych w późniejszym czasie na całym świecie powstała w Chinach. Stały się one w tamtym okresie głównym producentem e-papierosów. Coraz więcej osób zaczęło się nimi interesować i chciało zająć się dystrybucją produktów w swoich krajach.

Zdobywanie kolejnych rynków

Po udanej promocji papierosów elektronicznych w Chinach i Azji, produkty zaczęły być sprzedawane w dużych ilościach w Internecie. Do dzisiaj działa wiele potężnych sklepów internetowych, które powstały w tamtym czasie. Angielski biznesman  Greg Carson był odpowiedzialny za ich popularyzację Europie. Produkt zyskał wielką popularność w Wielkiej Brytanii i na reszcie kontynentu. Brytyjski parlament przyjął ustawę dopuszczającą używania e-papierosów  w pomieszczeniach oraz w innych miejscach, gdzie tradycyjne palenie zostało wcześniej zakazane. Po wielu sukcesach w Europie, papieros elektroniczny został wprowadzony na rynek amerykański poprzez różnorodnych dystrybutorów m.in. GreenSmoke, Cigana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *