Czy e-palenie zastąpi tradycyjne papierosy?

elektroniczny papieros

Palacze papierosów nie mają obecnie łatwego życia. Kolejne zakazy i normy uniemożliwiają palenie w wielu miejscach. Obostrzenia te nie dotyczą jednak w żaden sposób e-papierosów. Czy ludzie będą coraz chętniej wybierali ten alternatywny sposób palenia?

Brak zakazów

e-papierosyW świetle prawa papieros elektroniczny nie jest wyrobem tytoniowym. Z tego względu nie podlega on polskim ustawom ani przepisom zakazującym palenia. W e-papierosie nie zachodzą żadne procesy spalania. Mechanizm działania opiera się na podgrzewaniu specjalnego płynu z nikotyną. Wynikiem tego procesu jest mgiełka, którą wdycha e-palący. Nie zawiera ona żadnych trujących substancji smolistych. Z tego powodu nawet wydychana mgiełka jest bezpieczna dla otoczenia. Nie posiada ona żadnego zapachu i szybko ulatnia się w powietrzu. Ludzie coraz chętniej wybierają e-papierosa właśnie pobudek zdrowotnych, finansowych i prawnych. Palenie elektroniczne jest tańsze oraz dużo bardziej zdrowe od tradycyjnych papierosów. Dodatkowo z urządzenia można korzystać praktycznie wszędzie.

Zalety i wady

papieros elektronicznyE-papieros przypomina swojego tradycyjnego odpowiednika jedynie wizualnie. Pomimo tego potrafi w taki sam sposób zaspokoić głód nikotynowy. W odróżnieniu od innych środków z nikotyną, e-papieros umożliwia także zaspokojenie pewnych odruchów. Mechanizm dostarczania nikotyny do organizmu pozostaje praktycznie taki sam jak w przypadku zwykłych papierosów. Wiele osób narzeka jednak na całkiem inny smak oraz konieczność ciągłego doładowywania urządzenia. Naturalnie wszystko zależy od parametrów danego modelu. W tej kwestii duże znaczenie ma cena. Dobrej jakości e-papierosy kosztują około 200 lub 300 złotych. Dużo taniej można zakupić jedynie mało wytrzymałe modele. Warto wspomnieć, że większość produkcji odbywa się Chinach.

Rosnące wątpliwości

Trudno jednoznacznie stwierdzić czy e-papierosy zastąpią zwyczajne „fajki”. Na pewno nie nastąpi to w przeciągu kilku najbliższych lat. Tradycyjne papierosy na trwałe wpisały się w naszą kulturę i społeczeństwo. Papieros elektroniczny to bardzo młody wynalazek. Jeszcze dużo czasu minie zanim ludzie się do niego przekonają. Dodatkowo o paleniu elektronicznym nie wiemy jeszcze wszystkiego. Wciąż trwają badania potwierdzające jego wpływ na zdrowie. Z tego powodu konsumenci w dalszym ciągu będą podchodzili do niego z pewną rezerwą. Ogromny wpływ na popularyzację e-palenia ma Internet. To tam działa większość sklepów oraz serwisów skupiających miłośników papierosów elektronicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *