Charakterystyka różnych typów kredytów konsolidacyjnych

Mówiąc o zaletach kredytów konsolidacyjnych zazwyczaj nie precyzujemy tego, że mamy na myśli przede wszystkim te z nich, które są zabezpieczone hipoteką. Warto jednak uświadomić sobie, że same kredyty tego rodzaju nie są monolitem, a ponieważ różnią się między sobą, różne mogą być także zyski, jakie za sobą pociągają.

W przypadku kredytów, których zastawem jest posiadana przez nas nieruchomość ich największy atut to możliwość zmniejszenia wysokości płaconej co miesiąc raty. Nawet osoby, które nie poruszają się zbyt pewnie po rynku usług finansowych mają świadomość tego, że kredyty hipoteczne są zawsze niżej oprocentowane niż kredyty gotówkowe, a przecież to właśnie ta druga grupa najczęściej prowadzi do obciążeń, z których trudno się wywiązać. Co ważne, kredyt konsolidacyjny pod zostaw może zostać nam przyznany nawet wówczas, gdy nieruchomość, którą posiadamy ma już obciążoną hipotekę. Bank, który decyduje się na udzielenie nam wsparcia tego rodzaju pokrywa przecież nasze wcześniejsze zobowiązania, a w związku z tym spłaca również kredyt, który zabezpieczała wspomniana nieruchomość. My nadal nie możemy dysponować nią całkowicie zgodnie z naszą wolą, sam fakt jej posiadania przyczynia się jednak do tego, że wysokość nowej, ujednoliconej raty spada.

Kredyt konsolidacyjny z hipoteką tańszym rozwiązaniem?

W tym miejscu warto zresztą wspomnieć o jeszcze jednym rozwiązaniu zastrzegając, że korzystanie z niego nie jest już tak oczywiste, jak miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Kredyty konsolidacyjne pod zastaw nieruchomości mogą być dla nas jeszcze bardziej opłacalne, jeżeli zdecydujemy się na ich walutową odmianę, musimy jednak uświadomić sobie, że w dobie spowolnienia gospodarczego i wysokiego kursu franka szwajcarskiego oraz euro nie każdy bank jest w stanie zdecydować się na taki krok.

Wspomniane spowolnienie gospodarcze, a także wynikająca z niego konieczność prowadzenia polityki bardziej elastycznej niż ta, z którą mieliśmy do czynienia do tej pory sprawiają, że banki przyznające kredyty konsolidacyjne często odstępują od rygorystycznego przestrzegania zasady mówiącej o konieczności posiadania zastawu przez klienta. Nawet więc, jeśli nie dysponujemy nieruchomością, a nasze problemy ze spłatą kolejnych rat stają się coraz bardziej dotkliwe, możemy ubiegać się o kredyt tego rodzaju. Oczywiście, warunki, na jakich będzie on przyznany z pewnością trudno będzie uznać za szczególnie atrakcyjne, nawet takie wparcie ze strony banku może jednak nieść szereg korzyści, które trudno ignorować. Nie można przecież nie docenić między innymi tego, że kredyt konsolidacyjny wydłuża czas spłaty zobowiązania, a ponieważ raty są rozłożone w czasie, siłą rzeczy są one mniejsze. Owszem, w ogólnym rozrachunku może okazać się, że kwota, która pozostała nam do spłacenia jest wyższa niż ta, z którą mieliśmy do czynienia przed zaciągnięciem zobowiązania tego rodzaju, ponieważ jednak na regulację naszych zobowiązań mamy więcej czasu, nie możemy uważać się za osoby oszukane przez pracowników banku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *