Immersja w przedszkolu językowym

przedszkole językowe

Przedszkole językowe i popularne metody nauczania

W chwili obecnej większość nowoczesnych i idących z duchem czasu placówek przedszkolnych wprowadza w swoim programie nauczania możliwość nauki języka obcego.  Najpopularniejszym rozwiązaniem jest oczywiście język angielski. Przedszkola starają się sięgać po najbardziej efektywne metody nauczania. Dzieci w tym wieku, ku niedowierzaniu rodziców, chłoną bowiem dużą ilość wiedzy i łatwo się uczą, także nowego języka.  

Przedszkole językowe to zazwyczaj pierwsze miejsce, gdzie dziecko ma styczność z innym językiem. Wielu rodziców obawia się, że dziecko zacznie mylić nazwy przedmiotów i przeplatać w wypowiedziach wyrażenia z języka polskiego i angielskiego. Prawdą jest, że taka sytuacja może się zdarzyć, bowiem dziecko będzie wybierało ze swojego słownika te słowa, które na przykład sprawiają mniejszą trudność w wymawianiu. Jednak zdarzenie to będzie z pewnością należało do rzadkości.  Przedszkole językowe to przede wszystkim korzyści, które zaprocentują w edukacji dziecka w niedalekiej przyszłości.

Co to jest immersja językowa ?

Jedną z popularniejszych i najskuteczniejszych metod nauki języka obcego jest metoda immersji językowej. Opiera się ona na tzw. zanurzeniu dziecka w w języku poprzez stworzenie mu jak najbardziej optymalnych warunków osłuchiwania się z danym językiem. Maluch poznaje stopniowo pojedyncze wyrazy, a potem całe zdania w języku obcym i zaczyna je sobie powoli przyswajać. Są one dla niego czymś zupełnie normalnym. Idealnie jeśli w języku obcym są również prowadzone rozmowy z rówieśnikami znajdującymi się w grupie.

Z czasem, po osłuchaniu się i zrozumieniu podstawowych wyrażeń dziecko zaczyna się porozumiewać przy pomocy języka obcego w większej grupie. Na poznanie zwrotów i zdań w obcym języku dobrze wpływają również gry i zabawy prowadzone właśnie w immersji językowej. Maluch musi poczuć, że to coś dla niego zupełnie naturalnego. Przykładem placówki, która oferuje metodę immersji jest przedszkole językowe w Konstancinie.

Nauka języka obcego w tak młodym wieku niesie ze sobą wiele korzyści dla dziecka i jego rodziców. Jest to przede wszystkim doskonała inwestycja w przyszłość.

Nauka języka obcego już na etapie nauki przedszkolnej przekłada się na mniejsze problemy z nauką języka na dalszym etapie edukacji. Małe dzieci na ogół znacznie lepiej i szybciej przyswajają sobie nową wiedzę. Maluch, który poznaje język w sposób dla niego przyjazny traktuje go jako coś zupełnie normalnego. Najgorszym rozwiązaniem jest natomiast zmuszanie dziecka do czegokolwiek, gdyż przynosi to zazwyczaj skutek odwrotny do zamierzonego. Immersja językowa ma wiele zalet – jest przede wszystkim formą zabawy, którą dziecko jest żywo zainteresowane. Wpływa korzystanie na zdolności komunikacyjne i procentuje w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *