Skuteczność preparatów homeopatycznych

Nasza służba zdrowia boryka się z wieloma problemami, o czym może przekonać się każdy, kto próbuje znaleźć pomoc u określonego specjalisty. Czas oczekiwania na diagnozę często zajmuje tygodnie, a nawet miesiące. Wielu pacjentów skarży się na fakt, że czas ten jest zmarnowany, ponieważ nie dostają pełnej diagnozy. Polska jest jednym z tym krajów, w którym jest najwyższy odsetek ludzi leczących się „na własną rękę”. To bardzo niepokojące, ponieważ mamy wielu specjalistów, wyśmienitych lekarzy, chirurgów, ale dotarcie do nich często graniczy z cudem i jest naznaczone wieloma miesiącami czekania w kolejce. Ponadto, mnóstwo ludzi, zwłaszcza młodych, jest zmuszonych do pracowania na umowy o dzieło, które nie gwarantują żadnych świadczeń emerytalnych, społecznych, a tym bardziej zdrowotnych. Dobrowolna składka na fundusz zdrowia często przekracza możliwości młodego człowieka. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że leczymy się sami.

Reklamy w telewizji i szeroki dostęp do internetu sprawiły, że zaczęliśmy interesować się wszelkimi suplementami diety i lekami dostępnymi bez recepty. Telewizja i billboardy bombardują nas wizją lepszego zdrowia po zastosowaniu określonego specyfiku. Nadal „na topie” są produkty homeopatyczne, które wywołują wiele dyskusji. Homeopatia ma tyle samo zwolenników, jak i przeciwników. Niektórzy uważają, że to wyłącznie zabieg marketingowy, inni uważają homeopatię za medykament o wysokiej skuteczności działania. Obecnie preparaty homeopatyczne ma w sprzedaży każda apteka. Potencja homeopatyczna to stopień rozcieńczenia danej substancji leczniczej w wodzie. Niektórzy naukowcy wskazują, że woda posiada tzw. „pamięć”, czyli zachowuje pewne określone pierwiastki i jest ich dalszym nośnikiem. Są różne rodzaje tego typu terapii, zatem poszczególne preparaty posiadają odmienną zasadę działania.

Leczenie za pomocą niewielkich kulek cukru ze śladowymi ilościami pewnych pierwiastków wciąż budzi wiele kontrowersji i , ponieważ nie zostały do tej pory przeprowadzone żadne rzetelne badania, które jasno potwierdzają dużą skuteczność homeopatii, która rzekomo leczy wszystkie choroby (oprócz schorzeń tarczycy, cukrzycy i nowotworów). Wystarczy przejrzeć niektóre specyfiki, którymi zapełniona jest apteka: potencja, przeziębienia, wzmocnienie organizmu, nerwica, bóle żołądka- lista preparatów homeopatycznych jest bardzo długa. Ale czy ta terapia rzeczywiście leczy? Większość lekarzy wciąż uważa, że to po prostu efekt placebo, w którym największą rolę odgrywa ludzka psychika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *