Filtry oleju w eksploatacji samochodu

Dobór filtrów jest krytyczny dla żywotności pojazdu, a także zwiększenia jego codziennej wydajności. Dobra marka niestety nie wystarczy. Potrzeba jeszcze zdolności serwisowych, aby wdrożyć filtr zgodnie z zachowaniem zasad jakościowych. Wielu kierowców skarży się na błędy po zleceniu prostego przeglądu, dlatego dodatkowa wiedza o filtrach oleju przyda się każdemu właścicielowi auta.

Podstawowe informacje o najważniejszych akcesoriach eksploatacyjnych w samochodzie

Warto na początku wiedzieć, że filtry oleju podlegają wymianie razem z olejem silnikowym, co jest właściwie zasadą w branży niezmienną. Nie ma filtrów, chroniących silnik oraz olej całkowicie przed zanieczyszczeniami, dlatego z kosztem zakupu owych akcesoriów trzeba się po prostu pogodzić. W kategoriach ochrony od filtru powietrza radzi sobie jednak lepiej filtr oleju. Kierowcy dbający o eksploatację auta powinni zawsze wybierać trasy, tj. autostrada, droga ekspresowa zamiast polnych i terenowych obszarów, bo wtedy zmniejszają żywotność opisywanych struktur. Dobra rada to wymiana wszystkich filtrów tuż po nabyciu samochodu. Szczególnie mamy tu na myśli rynek wtórny, gdzie naprawdę trudno o zaufanie. Filtry oleju mają przeciwstawiać się osadom węglowym, pochodnym sadzy, klasycznym pyłom. Wyróżniamy na rynku dwa rodzaje filtrów oleju, a mianowicie puszkowe filtry olejowe (obudowa+wkład), wraz z wkładami filtrów (większe znaczenie ekologiczne, bezpieczeństwo eksploatacji, obudowa pozostaje bez zmian).

Filtry oleju – kiedy należy uważać i przygotować się na profesjonalną wymianę?

Kierowca widząc spadek mocy silnika, wzrost zużycia paliwa, dziwne dźwięki podczas jazdy powinien, jak najszybciej wymienić filtry oleju, ponieważ najczęściej to takie drobne elementy są późniejszą przyczyną większych usterek, bardzo kosztownych w procesie naprawy. Lepiej nigdy nie nabywać filtrów podejrzanego pochodzenia, a tym bardziej używanych odpowiedników. Gwarancja oryginalności to podstawa otrzymania prawidłowej jazdy. Koszt samego filtra nie jest wielki, jednak już wymiana u certyfikowanego wykonawcy tak, wynosząc nawet kilkaset złotych. Z tego powodu warto zadbać o samodzielną naukę wymiany lub pomoc doświadczonego w temacie znajomego. Niektórzy kierowcy pragną oszczędzić i czyszczą filtry. To właściwie syzyfowa praca. Nie oferuje żadnych korzyści. Tracisz jedynie cenny czas. Zanieczyszczony olej wpływający do silnika szybko go niszczy, dlatego filtry oleju można uznać za jeden z najważniejszych zakupów dokonywanych cyklicznie przez właścicieli aut. Samochód, prawidłowo zarządzany nie będzie dla kierowcy workiem bez dna, jak się często sądzi. Branża motoryzacyjna sugeruje stałe dokształcanie w kwestiach eksploatacyjnych, dobór dobrych filtrów, częstą ich wymianę oraz monitorowanie wskaźników jakościowych pojazdu. W ten sposób czerpiesz największą przyjemność z jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *