Cybernetyczny savoir-vivre

Choć Sieć internetowa jest nieokiełznana niczym dżungla, powstało w nim nowe zjawisko mające za zadanie w jakimś stopniu oswoić dzikość cyberprzestrzeni.

Netykieta, bo o niej mowa, jest rodzajem savoir-vivre’u, zasad którego należy przestrzegać w Internecie. Pojęcie to obejmuje reguły przyzwoitego zachowania w Sieci. Za łamanie zasad nie grozi więzienie, ale ban jak najbardziej. Netykietę stworzono na podstawie wielu przypadków nieobyczajnego zachowania, mającego miejsce w wirtualnym świecie. Czytelniku, zapamiętaj wskazówki zawarte w tym artykule, jeśli nie chcesz zostać uznany za skończonego chama i no-life’a.

Kiedy korzystasz z czatu, strony WWW, komunikatorów (Gagu-gadu, AQQ), forum internetowego:

zawsze zapoznawaj się z FAQ (najczęściej zadawane pytania) danej witryny, aby nie zaśmiecać żadnych tematów. Zanim założysz wątek na forum, użyj funkcji „Szukaj”, być może kiedyś już powstał podobny temat i dowiesz się z niego wszystkiego, czego pragniesz. Nie zalewaj wątków powtarzającymi się postami lub pustymi polami wiadomości (floodowanie), z reguły grozi to banem. Na forach internetowych użytkownicy i moderatorzy mogą wymagać od Ciebie używania znaków diakrytycznych. Inaczej sytuacja wygląda na czatach – tam mogą one zaburzać odczytywanie wiadomości. Za używanie Caps Locka w pisaniu całych wypowiedzi niektórzy byliby Cię w stanie ukrzyżować, bowiem uznaje się, że człowiek piszący wielkimi literami nie „mówi”, a „krzyczy” w wiadomości. „Pismo pokemonów”- używanie na zmianę małej i wielkiej litery to grzech ciężki. Wygląda to infantylnie. Nie bój się używać formy „ty” na forum dyskusyjnym. Tam wszyscy jesteśmy równi.

Drugą „rodziną” internetową, do której stworzono podstawy netykiety są grupy i listy dyskusyjne.

Wystrzegaj się wulgaryzmów, nie spamuj, daruj sobie „łańcuszki szczęścia”, chyba, że lubisz być traktowany jak kretyn. Czytaj FAQ zanim zadasz pytanie. Dostosuj się do reguł panujących w danej grupie. Nie wysyłaj maili do całej grupy z ujawnionymi adresami poczty elektronicznej. Istnieje coś takiego jak kopia ukryta. Edytuj posty, nie umieszczaj wiadomości jednej pod drugą. Ponadto, nie spamuj poczt elektronicznych!

Warto przyswoić się choć ułamek owych zaleceń. Przeczytaj ten tekst kilka razy, abyś nie został jednym z tych znienawidzonych natrętów, banowanych na każdym możliwym forum. Choć niektóre zalecenia są „oczywistymi oczywistościami”, niektórych nawet w dojrzałym wieku trzeba wychowywać. A kto nie zrobi tego lepiej niż mądrzejsi Internauci?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *