Pisana przez życie – biografia

Codzienne życie, z wszystkimi troskami i zmartwieniami dostarcza nam najwięcej historii, które przelane na kartkę papieru zyskują zupełnie innego charakteru. Biografia zatem może być doskonałą alternatywą dla osoby, której pełne przygód życie może stanowić inspirację do stworzenia ciekawego dzieła. Jest to taki gatunek, który moglibyśmy umiejscowić pomiędzy literaturą a dziennikarstwem.

Chcąc napisać biografię przede wszystkim musimy znaleźć jej bohatera. Kto najlepiej wpasuje się do tej roli? Z pewnością człowiek o interesującym życiu. A zatem mogą to być politycy, artyści, działacze społeczni, podróżnicy czy żołnierze. Gdy postać naszego dzieła będzie już wybrana, w dalszej kolejności wartym rozważenia będzie fakt, który skrawek życia naszego bohatera będzie nas interesował. Czy będzie to dzieciństwo, okres młodości lub wieku starczego, a może przegląd całości życia?

Biografia nie ogranicza się wyłącznie do wyboru bohatera, ale również zebrania odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej fakty z życia naszej postaci. Dla wielu osób jest to jeden z najprzyjemniejszych momentów, kiedy to poznajemy oblicze naszej tytułowej osoby poprzez dokumenty, pamiętniki, wycinki prasowe, listy czy też wspomnienia ludzi, którzy z nim przebywali. Na tym etapie bardzo pomocne będzie systematyczne sporządzanie notatek, które ułatwią późniejsze zlepienie wszystkiego w całość. O ile biografia któregoś z członka rodziny będzie o tyle łatwa, że dysponujemy licznymi materiałami rozsianymi po rodzinie, tak sporządzanie notki biograficznej o człowieku zupełnie obcym może być nieco trudniejszym zadaniem. Jednak i w tym przypadku warto najpierw skierować swe kroki do rodziny bohatera i przeprowadzić rozmowę z osobami, które go znały. A może wykażą się odrobiną dobroduszności i udostępnią rodzinne pamiątki?

Pisząc biografię należy w sposób niezwykle umiejętny wykorzystywać zebraną dokumentację. W pierwszej kolejności trzeba podawać cytaty, a to można zrobić w dwojaki sposób. Pierwszy polega na podawaniu ich bezpośrednio w tekście, np. „jak zostało napisane w pamiętniku z 28.04.1916 roku”, podczas gdy drugi opiera się na umieszczaniu przypisów, gdzie w sposób dokładny określony zostanie pamiętnik oraz wszelkie informacje na jego temat. Zdecydowanie łatwiejszym sposobem – zarówno dla piszącego, jak i czytającego jest wykorzystanie drugiego sposobu, który istotnie przekłada się na komfort czytania, bez ryzyka rozmycia historii.

Jedyna łatwość, jaką można napotkać w pisaniu biografii, to z pewnością kwestia jej zakończenia, gdyż ta kończy się w taki sam sposób, jak życie każdego z nas…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *