Czy kot potrzebuje zabawek?

zabawki dla kota

W sklepach zoologicznych znajdziemy całe działy produktów poświęconych kotom, w tym półki uginające się pod ciężarem zabawek dla kotów. Czy jednak rzeczywiście takie produkty są niezbędnym wyposażeniem domu, w którym zamieszka puszysty kotek? A może to tylko zabieg marketingowy i chęć sprzedaży rzeczy, które są nam i tym bardziej kotom, zupełnie niepotrzebne?

Koty ze swej natury uchodzą za samotników, które niespecjalnie przepadają za towarzystwem innych stworzeń. Nie oznacza to jednak, że koty są zwierzętami, które nie lubią odrobiny zabawy. Wręcz przeciwnie. Dla prawidłowego rozwoju każdy kot potrzebuje dużej ilości ruchu i okazji do spożytkowania drzemiącej w nim energii. Szczególnie, gdy jest to młody kociak, który szlifuje swój instynkt łowiecki, uwielbia drapać i szarpać wszystkie przedmioty, które wpadną mu w łapki. Jeśli w takiej sytuacji nie kupimy lub samodzielnie nie wykonamy zabawki dla kota, wtedy jego zabawką staną się domowe przedmioty, a to doprowadzi do ich szybkiego zniszczenia – nie są bowiem odporne na działanie kocich pazurów.

Warto pamiętać, że zabawki dla kota nie muszą być szczególnie skomplikowane. Czasem wystarczający okaże się kłębek włóczki, przydatny będzie również specjalny drapak, na którym kot będzie mógł szlifować swoje pazury, tym samym oszczędzając nasze domowe meble. Oczywiście nie można założyć, że obecność zabawek dla kota ochroni całość domowego wyposażenia. Można jednak przyjąć, że zabawki dla kotów są skutecznym sposobem na odwrócenie ich uwagi od mebli, firan czy innych elementów wyposażenia domu. Warto pamiętać również, że nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z naszym pupilem. Nawet najbardziej wymyślna zabawka z czasem się znudzi. Bezpośredni kontakt i wspólne zabawy z kotem to najlepszy sposób na spożytkowanie jego energii i znakomita okazja do budowania pozytywnej relacji pomiędzy nim, a nami.

Dzięki specjalnym zabawkom, kot pozostawiony na wiele godzin w domu nie powinien się nudzić, co ograniczy jego frustracje i w pozytywny sposób wpłynie na jego zachowanie. Zabawki dla kota sprzyjają jego prawidłowemu rozwojowi emocjonalnemu i fizycznemu. W pewnym stopniu ograniczają tzw. kocią złośliwość, ponieważ zabijają nudę. Kot, który nie ma czasu na nudę, będzie miał mniej czasu na złośliwość. Dodatkowo aktywność fizyczna, która wiąże się z zabawą sprzyja zachowaniu dobrej formy kota przez cały okres jego życia. Kociaki nauczone aktywności, od młodego korzystające z licznych zabawek, przez dłuższy okres czasu zachowują pełnię swojej sprawność, rzadko cierpią na otyłość i związane z nią choroby tj. cukrzyca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *