Ornaty i ich wykonanie

Ornaty są wykonane ze starannością i dokładnością z najlepszych tkanin i posiadają one przeróżne techniki zdobień haftem jak i również posiadają wiele zdobień. Takie materiały na ornaty się selekcjonuje żeby były bardzo różne a firmy, które je produkują współpracują z parafiami oraz mają swoich odbiorców nawet za granicą. Unikatowe modele tworzone są prze program komputerowy, na którym można zobaczyć w całości ozdobione ornaty. Robione są też ornaty malowane ręcznie, które mają również naszywki. W takich firmach również można zrobić swój własny projekt a ornaty, które są tworzone w pracowniach są bardzo wygodne w noszeniu.

Ornaty w kolorze złotym są zdobione złotym brokatem i posiadają tkany pas natomiast ornat zielony zdobiony jest haftowanym pasem. Wracając do tego, co to jest ornat to jest to mszalny strój kapłana, który zakłada się podczas obrzędów na przykład mszy świętej. Kolory ornatu są różne i mają różne oznaczenia. Kolor biały na przykład oznacza radość i jest używany w święta takie jak Boże Narodzenie, święta ku czci Chrystusa oraz Wielkanocy. Czerwony kolor to kolor krwi oraz ognia miłości, który jest królewskim kolorem a używany jest przede wszystkim w niedziele palmową, zesłanie ducha świętego, święta ku czci świętych oraz w wielki piątek. Kolor fioletowy to znak pokuty jak i również żałoby, który używany jest podczas postu, adwentu oraz podczas mszy na pogrzebie. Zielony natomiast jest kolorem nadziei, który używany jest w niedzielę i w dni powszednie. Kolor różowy oznacza radość podczas pokuty i używany jest w niedziele wielkiego postu.

Czarny jest jak wiadomo kolorem smutku, który zwykle używa się na mszy pogrzebowej tak samo dla ludzi kolor czarny to żałoba po stracie bliskiej osoby i często noszona jest przez długi okres czasu. Takie ornaty często szyje się z włoskiego brokatu i atłasu a najładniejsze wychodzą, gdy są robione i zdobione ręcznie. Innego rodzaju ornaty to monastyczne, gotyckie i dalmatyki diakońskie, które są dostępne w wielu sklepach zwłaszcza tych internetowych. Dalmatyka taka uszyta jest z tkaniny bardzo lekkiej, która posiada wstawki z haftowanym krzyżem i oczywiście jak w standardzie z brokatem koloru złotego. Dalmatyka taka jest o różnobarwnych kolorach liturgicznych, które są dostępne w Internecie i można sobie przeczytać, która służy, do jakiego obrzędu oraz pokazane są fotografie takich szat liturgicznych by można było zobaczyć jak dokładnie one wyglądają warto, więc skorzystać ze sklepów internetowych, które są najlepszym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *