Papierosy – plaga dzisiejszych czasów

Każdy wie, że palenie papierosów to nic dobrego, że mają one mnóstwo działań ubocznych dla naszego organizmu. Kolejny papieros jest jak „gwóźdź do trumny” – ile razy to słyszałeś ? A jakie są rzeczywiste skutki palenia ?

Palacze dwa razy częściej zapadają na nowotwory od osób niepalących. W ich przypadku SA to najczęściej nowotwory krtani, czy płuc. Dym papierosowy ma również wpływ na rozwój nowotworu trzustki, żołądka, nerek, pęcherza moczowego i szyjki macicy.

Palące kobiety znacznie szybciej mają menopauzę, ponieważ ich organizm szybciej pozbawia ich estrogenów. Palenie papierosów u mężczyzn prawie zawsze zaburza erekcji.

Papierosy podnoszą ciśnienie krwi o około 10 mmHG. Jeśli za młodu palisz paczkę na dzień to masz jak w banku, że w przyszłości męczyć cię będzie nadciśnienie!

Palacze są bardziej podatni na choroby, zaburzenia krążenia oraz udar mózgu i zawał serca.

Paczka papierosów to jednak filiżanka smoły dla twoich płuc. Stąd chrypa i kaszel.

Palacze mają uszkodzony śródbłonek tętnic przez co zwiększa się prawdopodobieństwo miażdżycę. Dym z papierosów szkodzi także twojemu otoczeniu – twojej rodzinie.

Osoby niepalące które przebywają w zadymionym pomieszczeniu około 20 godzin tygodniowo są narażone aż o 45% bardziej na zachorowanie na choroby związane z paleniem.

Paląc pogarszasz jakość życia i skracasz długość życia. Najlepszym sposobem na zniwelowanie szkód wyrządzonych będzie rzucenie palenia. Wystarczy nie palić 5lat i ryzyko zawału znacznie się zmniejszy. Konsekwentnie zmniejszaj dawkę nikotyny, którą dostarczasz do organizmu. Zapewne w czasie rzucania palenia będziesz mieć większy apetyt, ale nie przejmuj się tym.

palenie_w_ciazyWspółcześnie mamy mnóstwo rozwiązań aby rzucić papierosy – e-papierosy, gumy do żucia z nikotyną, plastry, tabletki itp. Rzucenie palenia nie jest sprawą łatwo – każdy o tym wie. Większość nie rzuca palenia nawet mimo braku pieniędzy, namową innych, wiedzy o skutkach. Jakiego argumentu trzeb użyć by wreszcie tworzyć oczy palaczom? Skoro to, że skracają swoje dni na własne życzenie. A co jest cenniejszego niż życie? Nie ma takiej rzeczy.

Widoczne zalety rzucenia palenia:

– świeże spojrzenie, brak czerwonych i podrażnionych oczu,

– polepszony stan skóry i cery na twarzy,

– zmniejszona ilość zmarszczek,

– polepszona potencja u mężczyzn,

– bielsze zęby,

– mniej chorób i infekcji,

– zdrowe i lśniące włosy,

– więcej energii do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *