Kiedy nie leczyć zaparć samodzielnie?

Powszechnie panuje (całkiem słuszne) przekonanie, że zaparcia są wynikiem drobnych błędów żywieniowych. W związku z tym przeważnie chcemy samodzielnie poradzić sobie z tym problemem i nie udajemy się do lekarza. Nic dziwnego – sami lekarze bardzo często podkreślają, że w przypadku tego schorzenia to właśnie naturalne sposoby mogą okazać się najbardziej skuteczne. Nie chodzi tylko i ich właściwości lecznicze, ale także profilaktyczne.

Naturalne leczenie zaparć

Sposoby na zaparcia są bardzo różne. Głównie związane są one z wprowadzeniem zmian w naszym codziennym jadłospisie. W przypadku zaparć stawiamy główny nacisk na produkty, które są bogate w błonnik. To właśnie z tego powodu tak powszechną metodą w przypadku leczenia zaparć jest jedzenie suszonych śliwek (najlepiej namoczonych i popijanych wodą, w której wcześniej się moczyły).

Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie poradzić sobie z zaparciami domowymi sposobami. Czasami warto jest skonsultować swój problem z lekarzem.

Przede wszystkim musimy pamiętać, że tabletek na zaparcia nie można brać przez dłuższy czas. Jeśli czujemy, że tylko tabletki nam pomagają i bierzemy je już kolejny dzień z rzędu – czas udać się do lekarza. Zbyt długie stosowanie takich leków będzie miało negatywne konsekwencje.

Również, jeśli mimo wprowadzonych do jadłospisu zmian i zwiększonej aktywności fizycznej – nie widzimy poprawy, warto jest zaczerpnąć opinii lekarza. Tak samo postąpmy w momencie, kiedy zaparcia zdarzają nam się regularnie bez względu na to, co jemy. Może to oznaczać, że w naszym przypadku zaparcia nie są wywołane przez błędy żywieniowe, ale przez inne schorzenie. Nawet jeśli przyczyna jest błaha – lepiej jest mieć pewność, która da nam tylko badanie wykonane przez specjalistę.

Kiedy do lekarza z zaparciami?

Zawsze tez poleca się, aby w przypadku zaparć u osób starszych konsultować się z lekarzem. Przyczyny mogą leżeć w źle dobranych lekach, których skutkiem ubocznym będą właśnie zaparcia. Rozmowa z lekarzem pozwoli określić przyczynę zaparć. W przypadku osób w podeszłym wieku istnieje także większe ryzyko, że zaparcia są powodowane innymi chorobami. Dużą rolę odgrywa też niewielka aktywność fizyczna takich osób, które z tego powodu potrzebują wsparcia medycznego w swoich dolegliwościach.

Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy czują się komfortowo mówiąc o swoich problemach z procesem wydalania. Jednak pamiętajmy, że tu chodzi o nasze zdrowie. Jeśli zlekceważymy błahe objawy – w przyszłości przyjdzie nam się zmierzyć z o wiele bardziej groźną chorobą, a przecież tego chcemy na pewno uniknąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *