Jak sprawdzić akumulatory centra?

akumulatory centra

Kupując samochód, bardzo często przyglądamy się jaki jest stan podwozia, karoserii czy też silnika. Niewiele ludzi jednak zastanawia się w jakim stanie jest również sam akumulator centra. Pomimo, iż większości z nas wydaje się że jest to element samochodu, który bez większego problemu można wymienić, warto mieć na uwadze także fakt, że brak sprawdzenia tego urządzenia może skutkować wystąpieniem niespodzianek już podczas próby dojazdu nowo zakupionym samochodem do domu.

akumulatory centraWiększość kierowców wychodzi z równie błędnego założenia, że w przypadku jakichkolwiek kłopotów z akumulatorami centra najlepszym pomysłem będzie ich wymiana. Okazuje się jednak nie być do końca prawdą. Wiele akumulatorów da się jeszcze naprawić ich wymiana jest tylko dużym wydatkiem, który tak naprawdę nie jest jeszcze konieczny. Niestety, akumulatory Centra nie są łatwe do zdiagnozowania, co nie znaczy jednak, iż niemożliwe jest zrobienie tego samego. Pierwszym testem tego typu jest tak zwany test na reflektor. Aby go wykonać, wystarczy tylko włączyć długie lub krótkie światła odpalając jedynie silnik. Jeśli reflektory bardzo ładnie świecą również, gdy cała energia czerpana jest tylko z akumulatora, można wnioskować, że jego stan jest jeszcze całkiem niezły. Jeśli światło jest słabe, może to oznaczać że akumulator centra wymaga będzie podładowania lub też zupełnej wymiany z powodu uszkodzenia lub zwyczajnego zużycia. Innym pomysłem na diagnozę tej części samochodu, jest przetestowanie jej za pomocą woltomierza. Jeśli zaobserwujemy po odpaleniu samochodu, spadek napięcia poniżej 11 V możemy być przygotowania na konieczność wymiany sprzętu. Jeśli posiadamy takie urządzenie jak próbnik do akumulatora, możemy dokonać diagnozy w kilkanaście sekund. W zasadzie dobrym wyjściem jest zabranie tego typu urządzenia w przypadku jeśli zamierzamy dokonać zakupu używanego auta. Oczywiście z pewnością usłyszymy, że akumulator został niedawno wymieniony i że działa on bez żądnego zarzutu. Warto jednak dobrze to sprawdzić, zanim w drodze powrotnej utkniemy w trasie bez możliwości odpalenia samochodu.

Jeśli posiadamy nowy akumulator centra, powinniśmy wiedzieć także jak należy o niego dbać aby posłużył nam on przez jak najdłuższy czas. Jeśli kupiliśmy akumulator z korkami, dzięki którym możliwe jest sprawdzenie poziomu elektrolitów, warto pamiętać by sprawdzać to od czasu do czasu zwłaszcza latem. Często bowiem, przyczyną kłopotów z akumulatorami jest właśnie zbyt mała ilość elektrolitów w jego wnętrzu. W przypadku uszkodzenia akumulatora, zepsuciu może ulec również delikatny system elektroniki w samochodzie, zwłaszcza nowszych modeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.