Gry nie tylko dla dzieci

Wari, senet, go, tryktrak, młynek. Nie, nie są to nazwy dziwnych urządzeń domowych.

Mowa o grach planszowych. Wszystkie wyżej wymienione oraz królewska gra z Ur zalicza się do najstarszych na świecie. Współcześnie mamy do wyboru wiele rodzajów tego rodzaju rozrywki. Gdy nie masz planszy, ale za to kratkowane kartki papieru, możesz ze znajomymi pograć w Okręty bądź Omoku. Jeśli jesteś maniakiem komputerów, dla Ciebie też znajdzie się coś ciekawego, gdyż mnóstwo gier planszowych przenosi się na monitor, wyposażane są w sztuczną inteligencję, aby przeciwnik nie miał za łatwo. Mimo, że niektóre tradycyjne gry nie potrzebują planszy, nadal są one zaliczane do tej grupy.

Mowa tu o Domino i Kościach.

Jak zapewne zauważyłeś, do prawie każdej takiej gry potrzebne są co najmniej dwie osoby. Samotnik – jak sama nazwa gry logicznej wskazuje – wymaga jednego gracza.
Co do samych plansz – wszystkie się od siebie nieco różnią, ale mają jednak cechy wspólne. Mamy specjalne pola (z reguły w kształcie sześciokąta lub kwadratu), na których umieszcza się pionki w ściśle określonej kolejności ustalonej przez grających. Ruchy pionów są różne w każdym rodzaju gry. W szachach, na przykład, każda figura ma bardzo ściśle określone pola manewru. Istnieją plansze „obsiane” polami (warcaby, szachy) i podzielone na pola oraz obszary przeznaczone do innych celów (Magia i miecz). Często zdarza się, że jedna gra ma wiele odmian, zmieniają się jednak zasady przesuwanie pionków, wymiary planszy, itp.

Współczesne gry planszowe (eurogry) odwołują się do starożytnych logicznych gier, gdzie na rzut kostką nie ma miejsca. Wszystko bowiem opiera się na strategii i inteligencji grającego, kostka to element losowy, burzący tę ideę. Gry powstałe w naszych czasach odchodzą od ścisłego schematu poruszania się figur i kolejności, w jakiej gracze poruszają się na polach. Wszystko zależy od grającego i bieżących wydarzeń na planszy.

Cechą charakterystyczną dzisiejszych rozgrywek planszowych jest fakt, że w większości odwołują się one do prawdziwego życia.

Jak widać, gry planszowe to nie tylko Grzybki. Gry dla dorosłych wymagają dużej gimnastyki umysłu, dzięki czemu jego sprawność wzrasta, połączenia w mózgu zagęszczają się, co wspomaga myślenie logiczne i umiejętność analizowania sytuacji na planszy, a co za tym idzie, będziemy sobie lepiej radzić z życiowymi sprawami. Nie jest teoria przesadzona. Ta sama zasada dotyczy książek. Jeżeli czytasz choćby jedna książkę w miesiącu, Twój zasób słów ubogaca się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *