Ekologia w rolnictwie – naturalne środki ochrony roślin

Biosept

Efektywne i zarazem ekologiczne rolnictwo to przyszłość. Jakich preparatów używać, aby z jednej strony nie szkodzić środowisku, a z drugiej strony uzyskać maksymalnie wysokie plony?

Ekologiczne rolnictwo to coraz dynamiczniej rozwijająca się gałąź gospodarki. Świadomość szkodliwości substancji chemicznych zarówno dla środowiska, jak i dla życia i zdrowia człowieka sprawia, że coraz więcej rolników, sadowników i ogrodników zwraca się w kierunku naturalnych preparatów ochrony roślin. Jednym z nich jest biosept, który powstał z naturalnych substancji i w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego przyczynia się do szybszego wzrostu oraz większej plenności roślin.

Biosept – co to jest

Biosept to środek ochrony roślin zarejestrowany w Polsce jako substancja stymulująca wzrost i plonowanie roślin. Środek ten jest produkowany na bazie ekstraktu z grejpfruta. Jego szczególną zaletą jest fakt, że doskonale sprawdza się jako ukorzeniacz. Poprawia także jakość, wygląd oraz rozwój roślin. Jego skuteczność została potwierdzona szeregiem badań przeprowadzonych przez jednostki naukowe – między innymi Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach.

Ten środek z powodzeniem może być stosowany na każdym etapie rozwoju roślin. Co więcej, rośliny mogą być zarówno podlewane, jak i opryskiwane przygotowanym roztworem bioseptu. Ekstrakt z grejpfrutów sprawia, że środek ten ma silne działanie antygrzybiczne i antybakteryjne, dlatego też szczególnie zaleca się stosowanie go na naturalnie zakażonych glebach. Dzięki zastosowaniu preparatu rośliny nie tylko uzyskują większy i wydajniejszy system korzeniowy, ale także szybciej rosną i charakteryzują się większą ilością liści.

Gdzie stosować biosept

Badania przeprowadzone w Skierniewicach wykazały, że biosept jest niezwykle skuteczny w zakresie wzrostu w przypadku wielu roślin ozdobnych. Zaleca się jego stosowanie w uprawach cyprysika Lawsona oraz innych roślin iglastych. W ogrodnictwie sprawdzi się doskonale przy uprawie chryzantem, goździków czy gerber.

Biosept z powodzeniem można także stosować w rolnictwie ekologicznym w przypadku upraw warzyw. Jego naturalny skład sprawia, że może być stosowany w gospodarstwach ekologicznych. Co więcej, nie ma on żadnego okresu karencji ani prewencji dla człowieka, zwierza i pszczół.

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami biosept doskonale radzi sobie z chorobami roślin o charakterze bakteryjnym i grzybiczym. Przykładem jest jego skuteczność w zakresie zwalczania patogenu Pythium ultimum powodującego zgorzel zgnilakową na sadzonkach chryzantem. W wyniku oprysku i podlewania bioseptem rośliny uzyskały równie dobre ukorzenienie oraz wzrost i rozwój jak w przypadku upraw stosowanych w warunkach bezstresowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *