Polski rynek przyczep rolniczych w 2013 r.

przyczepa Meprozet

Styczeń to czas podsumowań, także w branży rolniczej. Agencja marketingowa Martin & Jacob, prowadząca badania rynku maszyn rolniczych, przygotowała raporty o sprzedaży ciągników i przyczep rolniczych w Polsce w 2013 r. Ten drugi jest tym ciekawszy, że dotyczy przede wszystkim rodzimych producentów.

Sytuacja na rynku

W Polsce działa szerokie grono firm produkujących maszyny rolnicze. Niektóre z nich specjalizują się w jednym rodzaju sprzętu, inne mają w ofercie szerszy zakres produkcji. Wśród nich wielu wytwarza też przyczepy rolnicze – pojazdy proste, a przy tym nieodzowne w gospodarstwie. Raport Martin & Jacob ukazuje, które z nich zajmują czołowe miejsca na rynku.

Wspomniany raport powstał na podstawie danych o rejestracji nowych przyczep. Liczba zarejestrowanych pojazdów wyniosła 8054, czyli zaledwie o 48 sztuk (0,6%) więcej, niż w 2012 r. Trzeba jednak podkreślić, że pierwsza połowa 2013 r. była ostatnim okresem, w którym można było rejestrować przyczepy samodzielnej produkcji. Od stycznia do czerwca zarejestrowano więc aż 2557 takich przyczep, co stanowi 31,75% wszystkich przyczep zarejestrowanych w tym roku. Inną przyczyną zmniejszonego zainteresowania nowymi maszynami jest wyczerpywanie się środków przyznawanych w ramach unijnych programów pomocy, z których polscy rolnicy intensywnie korzystali w ubiegłych latach. W związku z tym zwiększa się zainteresowanie maszynami używanymi.

Ranking producentów

Wróćmy do nowych przyczep. W rankingu znalazło się 9 producentów. Z wyjątkiem Joskina były to same polskie firmy. Oto jak kształtowały się ich pozycje (w nawiasie liczba sprzedanych przyczep i procentowy udział w rynku.

1. Pronar (1899; 23,58%)
2. Metal-Fach (781; 9,7%)
3. Metaltech (624; 7,75%)
4. Zasław (476; 5,91%)
5. Wielton (437; 5,43%)
6. Agromet-Pilmet (226; 2,81%)
7. Meprozet (138; 1,71%)
8. Pomot (104; 1,29%)
9. Joskin (87; 1,08%)
10. Pozostali producenci (725; 9%).

Lider rankingu, Pronar, jest znany przede wszystkim z ciągników, lecz produkuje także przyczepy, kosiarki, prasy rolujące, wozy paszowe i inne. Metal-Fach i Metaltech wytwarzają różnego rodzaju pojazdy rolnicze. Zasław i Wielton to przede wszystkim producenci zabudów, przyczep i naczep ciężarowych, które wkroczyły też na rynek maszyn rolniczych. Meprozet i Pomot specjalizują się w wozach asenizacyjnych i innych urządzeniach do nawożenia. Agromet-Pilmet to marka należąca do Unia Group – największego polskiego producenta maszyn rolniczych. Jedyny w tym gronie zagraniczny producent, Joskin, to belgijski producent przyczep, wozów asenizacyjnych, wozów paszowych i innych.

Fala rejestracji przyczep samodzielnej produkcji i zmniejszenie zainteresowania nowymi maszynami poskutkowały tym, że prawie każdy wymieniony producent odnotował spadek sprzedaży w porównaniu z poprzednim rokiem. Obronną ręką wyszedł jedynie Pronar, zwiększając sprzedaż o 7,59%. W 2014 r., kiedy można już rejestrować wyłącznie markowe przyczepy, obserwacja rynku stanie się jeszcze ciekawsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *