Inhalator – rodzaje

Wahania temperatur za oknem sprzyjają pojawianiu się różnych dolegliwości. Oczywiście w ich leczeniu możemy wspomagać się tradycyjnymi kroplami, spray’ami bądź innymi specyfikami albo zaopatrzyć się w inhalator. Już jedna inhalacja przyniesie natychmiastową ulgę – zatkany nos oczyści się z zalegającej wydzieliny, a gardło zostanie nawilżone. Zanim jednak udamy się do sklepu po zakup tego urządzenia, warto dowiedzieć się, z jakimi jego rodzajami możemy się spotkać.

Dobrej klasy inhalator umożliwia podawanie leków, a także i ich roztworów nie tylko w celach leczniczych, ale również zapobiegawczo bądź diagnostycznie. Przy jego pomocy możemy przyjąć lek poprzez jego wdychanie – wówczas o wiele lepiej przenika do chorobowo zmienionych miejsc, przynosząc błyskawiczną poprawę. Z uwagi na bardzo prostą i nie skomplikowaną konstrukcję, inhalatora mogą używać zarówno dzieci, dorośli, jak i osoby starsze. Najczęściej stosowanymi specyfikami jest sól fizjologiczna, preparaty o właściwościach rozszerzających oskrzela lub ułatwiających odkrztuszenie zalegającej wydzieliny oskrzelowej, a także antybiotyki. Warto dodać, że lekarstwa podawane podczas nebulizacji wykazują się o wiele mniejszą ilością działań niepożądanych niż w przypadku tradycyjnie przyjmowanych środków. W inhalator powinny przede wszystkim wyposażyć się osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego, a także ci, którzy przebywają w pomieszczeniach zadymionych, zakurzonych i suchych – wówczas stosowanie urządzenia ma charakter profilaktyczny, zmniejszający ryzyko częstszych zachorowań.

Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów inhalatorów. Wśród nich możemy wyróżnić urządzenia ultradźwiękowe, pneumatyczno-tłokowe, MDI oraz DPI. Pierwszy z nich wyposażony jest w specjalną wanienkę ultradźwiękową, do której wprowadza się lek. To właśnie tam ulega on przemianie w aerozol. Najczęściej stosowanymi lekami w tym przypadku są mukolityki oraz chlorek sodu. Tego rodzaju urządzenia występują w dwóch postaciach: zasilane bateriami lub prądem elektrycznym. Inhalatory pneumatyczno-tłokowe wykorzystuje się do aromaterapii oraz leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych oraz oskrzeli. Specjalny kompresor dostarcza sprężone powietrze, które potem zamieniane jest w lek. Również może być zasilany bateriami oraz prądem. Inhalator MDI jest małym i łatwym do przenoszenia urządzeniem, które jednak wymaga dużej wprawy, dlatego nie jest polecany dla dzieci. Z kolei DPI umożliwia podawanie leków w postaci pyłu. I choć również jest niewielkich rozmiarów, to jednak dla chorych przyjmowanie leku w takiej postaci jest mocno kłopotliwe, ponieważ ich skuteczność zależy od tego, jak mocno wdychane jest powietrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *