Categories: Zdrowie

Przebieg infekcji u dzieci

Środek roku szkolnego to jednocześnie szczyt sezonu chorobowego. Dzieci zarażają się nawzajem, a ich organizmy wciąż jeszcze ćwiczą swój system immunologiczny. Nic zatem dziwnego, że część klas w okresie od listopada do lutego świeci pustkami. A o epidemię w szkole nie trudno, bo dzieci często zapominają o podstawowych zasadach higieny. To sprawia, że każde z nich przynajmniej kilka razy w roku jest przeziębione, lub przechodzi grypę. Objawy przeziębienia i grypy są do siebie podobne, ale różnią się znacznie swoim poziomem nasilenia. W obu przypadkach za infekcje odpowiadają wirusy, jednak przeziębienie jest niegroźne i nie wymaga konsultacji z lekarzem. Grypa zaś może uszkodzić serce, płuca, a nawet układ nerwowy.

Organizm dorosłego, zdrowego człowieka przeważnie dobrze radzi sobie z wszelkiego rodzaju drobnymi infekcjami, a nawet potrafi zwalczyć wirusy grypy w ciągu kilku dni. W przypadku dzieci i ludzi osłabionych wirusy mogą stanowić duże zagrożenie. Warto zatem zapoznać się z podstawowymi objawami przeziębienia i grypy u dzieci, aby zainterweniować w odpowiednim momencie.

Najbardziej narażone są niemowlęta do ukończenia szóstego miesiąca życia, zwłaszcza te, które są karmione sztucznymi mieszankami. Naturalny pokarm matki zawiera mnóstwo przeciwciał drobnoustrojów, z którymi zarówno matka, jak i dziecko stykają się na co dzień. Układ odp.ornościowy takiego maluszka jest jeszcze bardzo niedojrzały, dlatego przeciwciała są dla niego na wagę złota. W przypadku niemowląt należy interweniować nawet wtedy, gdy pojawią się niegroźne objawy przeziębienia, czyli podwyższona temperatura ciała, katar, kaszel, kichanie. Jeżeli gorączka przekracza 39 stopni, należy bezzwłocznie udać się po pomoc.

U nieco starszych dzieci (do drugiego roku życia) dodatkowymi objawami przeziębienia mogą być mdłości- wynika to z faktu, że maluchy w tym okresie często wkładają brudne przedmioty do buzi. Grypa ma dużo ostrzejszy przebieg- gorączka do czterdziestu stopni, świszczący oddech, mokry kaszel, wzmożona potliwość. Przedszkolaki (czyli dzieci od trzeciego do szóstego roku życia) do puli objawów czasem dodają jeszcze bóle mięśniowo-stawowe. Wszystko dlatego, że dopiero wtedy mogą bardziej świadomie opisać rodzaj dolegliwości.

Dzieci od siódmego roku życia są już odporniejsze i dobrze radzą sobie z drobnymi infekcjami. Objawami przeziębienia u dzieci szkolnych są z reguły kichanie, lekki ból gardła, lejący katar, nieznaczny stan podgorączkowy. Na tym etapie odróżnienie zwykłego przeziębienia od grypy jest bardzo proste i przebiega analogicznie do infekcji osób dorosłych.

doktor

Recent Posts

Coroczny przegląd kampera.

Trwające wakacje sprzyjają tworzeniu planów urlopowych. Niesłabnącą popularnością cieszą się wyjazdy kamperem. Taka wycieczka to…

2 lata ago

Tarot online

Losowanie kart Tarota jest formą wróżenia, która wykorzystuje talię 78 kart, z których każda ma…

2 lata ago

Księga snów – gdzie znaleźć najlepszą?

Sny wiążą się z naszą podświadomością i często tłumaczymy sobie ich nieraz absurdalne treści zmęczeniem,…

3 lata ago

Bajki w kinie czy na platformie?

Decydując się na spędzenie wspólnego czasu z dziećmi oglądając bajki to świetna alternatywa na deszczowe,…

3 lata ago

Czy strona internetowa jest naprawdę potrzebna Twojej firmie?

Powszechnie uważa się, że strony internetowe wykorzystywane są w celu prowadzenia działalności gospodarczej, a agencje…

3 lata ago

Znak zodiaku Waga

Waga zodiak Waga jest siódmym z kolei znakiem zodiaku i należą do niej osoby urodzone…

5 lat ago