Categories: Zdrowie

Dolegliwości stawu skokowego

Urazy stawu skokowego są jedną z najczęstszych dolegliwości, z którą muszą zmierzać się sportowcy. Wzmożone treningi i nadwyrężanie tej części skutkuje osłabieniem więzadeł, co z kolei prowadzi do kontuzji. Niestabilność mechaniczna stawu występuje wtedy, gdy jedno z więzadeł jest uszkodzone, lub nie jest w stanie znosić obciążeń. Wówczas dochodzi do nawracających skręceń stawu, a także jego uciekania.
Wyróżnia się trzy rodzaje stopni, w jakim więzadło (więzadła) zostało upośledzone. Pierwszy i najłagodniejszy to niewielkie naciągnięcie, lub naderwanie więzadła, któremu towarzyszy ból, mały obrzęk i ograniczenie w ruchliwości stawu. Drugi stopień charakteryzuje się większą opuchlizną, bólem i znacznym ograniczeniem ruchliwości spowodowanej naderwaniem włókiem więzadeł. Trzeci, najpoważniejszy, oznacza całkowite zerwanie więzadeł czemu towarzyszy silny ból, duży obrzęk i całkowite unieruchomienie.
Każda kontuzja wymaga odpowednio dobranej terapii, czyli rehabilitacji i unieruchomienia stawu tak, aby więzadła miały szanse odpowiednio się zregenerować. Zarówno w czasie leczenia, jak i po jego zakończeniu pacjent musi zakładać specjalne stabilizatory stawu skokowego, które wspomagają proces regeneracji. Dobór odpowiedniego stabilizatora jest uzależniony od stopnia uszkodzenia więzadła, a także tego, czy nie nastąpiły również inne urazy, np.: pęknięcie kości. W tych cięższych przypadkach, które wymagają całkowitego unieruchomienia stosuje się stablizatory stawu skokowego w formie odpowiednio wyprofilowanego sztywnego buta, który zapewnia stopie maksymalne bezpieczeństwo i odpoczynek. Przy lżejszych kontuzjach stabilizatory są dużo mniejsze, cieńsze, dyskretniejsze, chociaż wciąż odciążają więzadła od pracy dając im niezbędny czas na odbudowę. Można dobierać je także ze względu na porę roku i rodzaj obciążeń, które przyjdzie im znosić.
Po zakończonym leczeniu pacjent nadal musi pamiętać o stosowaniu stablizatorów stawu skokowego, ze względu na możliwość odnowienia się urazu. Niektórzy mają naturalną skłonność do częstych skręceń, zatem powinni szczególnie zadbać o stopy i wszystkie jej części. Prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych ścięgien, stawów i więzadeł jest związane zarówno z odpowiednią terapią, jak i suplementacją. Mitem jest, że stabilizatory stawu skokowego „rozleniwiają” nogę, natomiast prawdą, że nie wolno nosić ich cały czas bez wyraźnej potrzeby.

doktor

Recent Posts

Coroczny przegląd kampera.

Trwające wakacje sprzyjają tworzeniu planów urlopowych. Niesłabnącą popularnością cieszą się wyjazdy kamperem. Taka wycieczka to…

2 lata ago

Tarot online

Losowanie kart Tarota jest formą wróżenia, która wykorzystuje talię 78 kart, z których każda ma…

2 lata ago

Księga snów – gdzie znaleźć najlepszą?

Sny wiążą się z naszą podświadomością i często tłumaczymy sobie ich nieraz absurdalne treści zmęczeniem,…

3 lata ago

Bajki w kinie czy na platformie?

Decydując się na spędzenie wspólnego czasu z dziećmi oglądając bajki to świetna alternatywa na deszczowe,…

3 lata ago

Czy strona internetowa jest naprawdę potrzebna Twojej firmie?

Powszechnie uważa się, że strony internetowe wykorzystywane są w celu prowadzenia działalności gospodarczej, a agencje…

3 lata ago

Znak zodiaku Waga

Waga zodiak Waga jest siódmym z kolei znakiem zodiaku i należą do niej osoby urodzone…

5 lat ago