Categories: Ekonomia

Polski rynek przyczep rolniczych w 2013 r.

Styczeń to czas podsumowań, także w branży rolniczej. Agencja marketingowa Martin & Jacob, prowadząca badania rynku maszyn rolniczych, przygotowała raporty o sprzedaży ciągników i przyczep rolniczych w Polsce w 2013 r. Ten drugi jest tym ciekawszy, że dotyczy przede wszystkim rodzimych producentów.

Sytuacja na rynku

W Polsce działa szerokie grono firm produkujących maszyny rolnicze. Niektóre z nich specjalizują się w jednym rodzaju sprzętu, inne mają w ofercie szerszy zakres produkcji. Wśród nich wielu wytwarza też przyczepy rolnicze – pojazdy proste, a przy tym nieodzowne w gospodarstwie. Raport Martin & Jacob ukazuje, które z nich zajmują czołowe miejsca na rynku.

Wspomniany raport powstał na podstawie danych o rejestracji nowych przyczep. Liczba zarejestrowanych pojazdów wyniosła 8054, czyli zaledwie o 48 sztuk (0,6%) więcej, niż w 2012 r. Trzeba jednak podkreślić, że pierwsza połowa 2013 r. była ostatnim okresem, w którym można było rejestrować przyczepy samodzielnej produkcji. Od stycznia do czerwca zarejestrowano więc aż 2557 takich przyczep, co stanowi 31,75% wszystkich przyczep zarejestrowanych w tym roku. Inną przyczyną zmniejszonego zainteresowania nowymi maszynami jest wyczerpywanie się środków przyznawanych w ramach unijnych programów pomocy, z których polscy rolnicy intensywnie korzystali w ubiegłych latach. W związku z tym zwiększa się zainteresowanie maszynami używanymi.

Ranking producentów

Wróćmy do nowych przyczep. W rankingu znalazło się 9 producentów. Z wyjątkiem Joskina były to same polskie firmy. Oto jak kształtowały się ich pozycje (w nawiasie liczba sprzedanych przyczep i procentowy udział w rynku.

1. Pronar (1899; 23,58%)
2. Metal-Fach (781; 9,7%)
3. Metaltech (624; 7,75%)
4. Zasław (476; 5,91%)
5. Wielton (437; 5,43%)
6. Agromet-Pilmet (226; 2,81%)
7. Meprozet (138; 1,71%)
8. Pomot (104; 1,29%)
9. Joskin (87; 1,08%)
10. Pozostali producenci (725; 9%).

Lider rankingu, Pronar, jest znany przede wszystkim z ciągników, lecz produkuje także przyczepy, kosiarki, prasy rolujące, wozy paszowe i inne. Metal-Fach i Metaltech wytwarzają różnego rodzaju pojazdy rolnicze. Zasław i Wielton to przede wszystkim producenci zabudów, przyczep i naczep ciężarowych, które wkroczyły też na rynek maszyn rolniczych. Meprozet i Pomot specjalizują się w wozach asenizacyjnych i innych urządzeniach do nawożenia. Agromet-Pilmet to marka należąca do Unia Group – największego polskiego producenta maszyn rolniczych. Jedyny w tym gronie zagraniczny producent, Joskin, to belgijski producent przyczep, wozów asenizacyjnych, wozów paszowych i innych.

Fala rejestracji przyczep samodzielnej produkcji i zmniejszenie zainteresowania nowymi maszynami poskutkowały tym, że prawie każdy wymieniony producent odnotował spadek sprzedaży w porównaniu z poprzednim rokiem. Obronną ręką wyszedł jedynie Pronar, zwiększając sprzedaż o 7,59%. W 2014 r., kiedy można już rejestrować wyłącznie markowe przyczepy, obserwacja rynku stanie się jeszcze ciekawsza.

sirmione

Share
Published by
sirmione

Recent Posts

Coroczny przegląd kampera.

Trwające wakacje sprzyjają tworzeniu planów urlopowych. Niesłabnącą popularnością cieszą się wyjazdy kamperem. Taka wycieczka to…

10 miesięcy ago

Tarot online

Losowanie kart Tarota jest formą wróżenia, która wykorzystuje talię 78 kart, z których każda ma…

1 rok ago

Księga snów – gdzie znaleźć najlepszą?

Sny wiążą się z naszą podświadomością i często tłumaczymy sobie ich nieraz absurdalne treści zmęczeniem,…

2 lata ago

Bajki w kinie czy na platformie?

Decydując się na spędzenie wspólnego czasu z dziećmi oglądając bajki to świetna alternatywa na deszczowe,…

2 lata ago

Czy strona internetowa jest naprawdę potrzebna Twojej firmie?

Powszechnie uważa się, że strony internetowe wykorzystywane są w celu prowadzenia działalności gospodarczej, a agencje…

2 lata ago

Znak zodiaku Waga

Waga zodiak Waga jest siódmym z kolei znakiem zodiaku i należą do niej osoby urodzone…

4 lata ago