Categories: Ciekawostki

Rozwój rolnictwa – nasiona kukurydzy i uprawa zbóż

W strefie równikowej i zwrotnikowej najlepsze warunki rozwoju rolnictwa występują na wyżynach. Panują tam korzystne warunki klimatyczne, temperatura powietrza jest niższa niż na nizinach, w mniejszym stopniu grożą wylewy rzek. W górach, aby zdobyć tereny pod uprawy i ograniczyć erozję gleb, często buduje się tarasy. Ciekawostką jest fakt, że nasiona kukurydzy nie wykiełkują na terenach wyżynnych – kukurydza potrzebuje słońca, nie lubi także zbyt mocnego nawodnienia, co w górach jest standardem. Możliwości uprawy kukurydzy i zbóż determinują ponadto: suma opadów rocznych i rozkład ich występowania w ciągu roku. W klimacie umiarkowanym minimum opadów w okresie wegetacji wynosi około 250 mm. W klimacie zwrotnikowym to minimum jest dużo wyższe z powodu większego parowania. Dla ryżu sięga co najmniej 1000 mm. W klimacie podzwrotnikowym morskim lata są upalne i suche. Tam nasion kukurydzy się nie sieje. Mimo to uprawa zbóż się rozwija, gdyż ziarno wysiewa się bardzo wcześnie, podczas deszczy zimowych.

Nasiona kukurydzy

W krajach lepiej rozwiniętych na takich obszarach dominuje chów bydła mięsnego. Na terenach gęsto zaludnionych rozwija się chów bydła mlecznego, trzody chlewnej, drobiu i uprawa owoców i warzyw (ze względu na duże zapotrzebowanie rynku). Warto przypomnieć, że zwykle razem z chowem bydła mięsnego prowadzona jest uprawa kukurydzy. Rolnikom wówczas potrzebne są nasiona kukurydzy, aby obsiać pola i wykarmić swoją hodowlę paszą.

Rolnictwo świata wykazuje ogromne zróżnicowanie, będące rezultatem jego historycznego rozwoju w określonych warunkach naturalnych, społecznych i gospodarczych. Podziałdottczy takżę pól uprawnych – na jednych widać zboża, na pozostałych nasiona kukurydzy lub trawy. Przejawia się to między innymi w cechach społeczno-własnościowych (różne formy własności), organizacyjno-technicznych (rozmieszczenie gospodarstw, poziom nakładów pracy i środków technicznych), produkcyjnych oraz w stopniu towarowości (odsetek sprzedanych na rynku płodów rolnych w stosunku do ogólnej wartości produkcji gospodarstwa rolnego). Ze względu na wielkość możemy wyróżnić rolnictwo małoobszarowe, średnio-obszarowe i wielkoobszarowe. Ze względu na nakłady pracy i środków produkcji rolnictwo dzielimy na ekstensywne (polegające na małych nakładach na jego rozwój) i intensywne. Istnieje również wiele form pośrednich rolnictwa, które tyczą się plonów, czyli na przykład nasion kukurydzy lub innych plonów, które potrzebne są rolnikom.

Według wybitnego polskiego geografa, Jerzego Kostrowickiego, w rolnictwie wyodrębniamy kilka typów. Rolnictwo pierwotne opiera się na wspólnym władaniu ziemią i wykorzystuje głównie pracę ludzi i zwierząt oraz prymitywne narzędzia. Jego wydajność jest bardzo niska, a uzyskiwane produkty niemal w całości są wykorzystywane na potrzeby własne ludności. W niektórych regionach środkowej Afryki, południowo-wschodniej Azji i Ameryki Łacińskiej spotykamy rolnictwo odłogowe. Uprawia się tu rośliny po uprzednim wypaleniu fragmentu lasu.

doktor

Recent Posts

Coroczny przegląd kampera.

Trwające wakacje sprzyjają tworzeniu planów urlopowych. Niesłabnącą popularnością cieszą się wyjazdy kamperem. Taka wycieczka to…

2 lata ago

Tarot online

Losowanie kart Tarota jest formą wróżenia, która wykorzystuje talię 78 kart, z których każda ma…

2 lata ago

Księga snów – gdzie znaleźć najlepszą?

Sny wiążą się z naszą podświadomością i często tłumaczymy sobie ich nieraz absurdalne treści zmęczeniem,…

3 lata ago

Bajki w kinie czy na platformie?

Decydując się na spędzenie wspólnego czasu z dziećmi oglądając bajki to świetna alternatywa na deszczowe,…

3 lata ago

Czy strona internetowa jest naprawdę potrzebna Twojej firmie?

Powszechnie uważa się, że strony internetowe wykorzystywane są w celu prowadzenia działalności gospodarczej, a agencje…

3 lata ago

Znak zodiaku Waga

Waga zodiak Waga jest siódmym z kolei znakiem zodiaku i należą do niej osoby urodzone…

5 lat ago