Gwałtowne zjawiska atmosferyczne takie jak burze z silnym wiatrem, gradobicia, wichury, śnieżyce czy tornada powoli stają się codziennością także w naszym klimacie. Być może nie są to zjawiska występujące niezwykle często, ale z całą pewnością przestały być dla Polaków zjawiskami obcymi, dotychczas niespotykanymi na naszej szerokości geograficznej. Co więcej, tego typu zmiany pogodowe w ostatnich latach występują ze zwiększonym nasileniem, stając się bardzo często przyczyną uszkodzeń sieci energetycznych, domów oraz co najczęstsze, mienia ruchomego w postaci samochodów.
Oczywiście przed częścią tego typu zjawisk nie sposób się zabezpieczyć – nie powstrzymamy huraganu przechodzącego nad miejscowością, w której mieszkamy. Jednak przed niektórymi zjawiskami atmosferycznymi możemy próbować się bronić, na przykład wykorzystując do tego celu plandeki samochodowe. Takie plandeki naturalnie w pierwszej kolejności wykorzystuje się jako zabezpieczenie karoserii samochodu, w pewnych sytuacjach mogą mieć one jednak szersze zastosowanie – mogą służyć jako zabezpieczenie fragmentów uszkodzonego dachu, stogu siana lub innego obiektu, który potrzebuje czasowej ochrony przed wiatrem czy deszczem. Wiele osób traktuje plandeki samochodowe jako uniwersalny sposób zabezpieczenia swojego pojazdu przed wszelkimi formami oddziaływania zjawisk atmosferycznych. W rzeczywistości ich przeznaczenie nie jest jednak aż tak wszechstronne. Na przykład próby zabezpieczenia samochodu przed silnym gradobiciem tylko i wyłącznie za pomocą samej plandeki mogą okazać się pomysłem chybionym.
Choć plandeki zwykle wykonane są z trwałego, stosunkowo grubego i wytrzymałego materiału, jednak jego struktura nie zabezpieczy w stu procentach karoserii auta przed uderzeniami kulek gradowych o znacznej średnicy. Z pewnością wykorzystanie plandeki samochodowej w pewnym stopniu ograniczy skutki gradobicia, jednak bez zastosowania dodatkowych zabezpieczeń, żadne plandeki samochodowe nie ochronią pojazdu przed niewielkimi uszkodzeniami. Nie ma jednak większych przeszkód przed skorzystaniem ze wspomnianych wcześniej dodatkowych zabezpieczeń. Funkcję dodatkowego zabezpieczenia auta przed skutkami spodziewanego gradobicia mogą pełnić zwykłe koce lub np. maty z pianki poliuretanowej. Tego typu dodatkową ochronę umieszcza się na dachu, szybach oraz masce pojazdu, a następnie na cały pojazd naciąga się plandekę samochodową. Taka forma zabezpieczenia auta choć bardziej pracochłonna, powinna zabezpieczyć je przed skutkami nawet najsilniejszego gradobicia.
Trwające wakacje sprzyjają tworzeniu planów urlopowych. Niesłabnącą popularnością cieszą się wyjazdy kamperem. Taka wycieczka to…
Losowanie kart Tarota jest formą wróżenia, która wykorzystuje talię 78 kart, z których każda ma…
Sny wiążą się z naszą podświadomością i często tłumaczymy sobie ich nieraz absurdalne treści zmęczeniem,…
Decydując się na spędzenie wspólnego czasu z dziećmi oglądając bajki to świetna alternatywa na deszczowe,…
Powszechnie uważa się, że strony internetowe wykorzystywane są w celu prowadzenia działalności gospodarczej, a agencje…
Waga zodiak Waga jest siódmym z kolei znakiem zodiaku i należą do niej osoby urodzone…