Categories: Gry

Czym są szachy czy Shogi? czyli egzotyczna swojskość.

Czym są szachy, nie trzeba chyba zbytnio tłumaczyć. Czym jednak jest Shogi?

To również są szachy, ale odmiana japońska rozgrywana na planszy 9×9. W porównaniu do odmiany międzynarodowej, figury w Shogi są o wiele słabsze. Ponadto, istnieje możliwość „powrotu” zbitych pionów, co w popularny sztachasz jest zakazane. Można powiedzieć, że jest to połączenia warcaby i szachów. W shogi cel jest taki sam, jak w odmianie ogólnoświatowej – chodzi o zbicie Króla przeciwnika lub jego zamatowienie. Aby móc zagrać w „japońskie szachy” potrzeba dwóch graczy: Czarnego (Sente) oraz Białego (Gote) przed którymi leży plansza złożona z prostokątów ułożonych w siatkę z 9 kolumn i 9 rzędów. Warto nadmienić, że nie ma podziału kolorystycznego na planszy tak, jak ma to miejsce w szachach międzynarodowych.

Plansza jest jednolita z dużymi prostokątami, dużą rzadkością są pola kwadratowe. Każdy z grających ma do dyspozycji 20 pionów w kształcie klina o niewielkiej różnicy w wymiarach poszczególnych figur. Rozróżnianie poszczególnych pionków opiera się na orientacji (pomijając króla), nie na kształtach czy kolorach. Po każdej stronie mamy zatem: 1 króla, 1 wieżę, 1 gońca, 2 złotych generałów, 2 srebrnych generałów, 2 rycerzy, 2 pikinierów, 9 piechurów.

W trakcie gry bardzo trudno o remis. Zdarza się on w skutek powtórzenia ruchu (sennichite), a także na skutek ucieczki królów z obszaru „wroga” bez możliwości zamatowienia (jap. jishogi – impas). W takiej sytuacji dochodzi do liczenia punktów w następujący sposób: wieża oraz goniec po 5, reszta figur po 1 pkt. Jeśli jeden z przeciwników ma poniżej 24 punktów – przegrywa. Jeżeli obie strony osiągają wynik 24 punktów mamy remis. Profesjonalni gracze podczas oficjalnych rozgrywek powtarzają w takiej sytuacji grę.

Gracz przegrywa także w momencie, gdy wykona „wieczny szach” – zakazany w Shogi.

Co do historii gry – nie jest do końca znana dokładna data jej powstania. Najstarszy dokument dotyczący Shogi pochodzi z okolic roku tysięcznego. Twórcą dokumentu był niejaki Fujiwara Yukinari. Różniła się ona jednak od odmiany współczesnej. Około XIII wieku wprowadzono do gry wieżę oraz gońca.

17 listopada ustalono światowym dniem Shogów. Nawet w Polsce japońskie szachy mają swoich fanów. Od 2005 roku, dzięki stronie kurnik.pl Shogi prężnie rozwija się nad Wisłą. Dla prawdziwych pasjonatów i wiernych fanów nie ma podziałów na kultury i państwa, co jest piękną cechą ludzi. Gra nie jest łatwa, ale gdy ją opanujesz, uzależnisz się. To co, może partyjkę?

fiolka

Share
Published by
fiolka

Recent Posts

Coroczny przegląd kampera.

Trwające wakacje sprzyjają tworzeniu planów urlopowych. Niesłabnącą popularnością cieszą się wyjazdy kamperem. Taka wycieczka to…

2 lata ago

Tarot online

Losowanie kart Tarota jest formą wróżenia, która wykorzystuje talię 78 kart, z których każda ma…

2 lata ago

Księga snów – gdzie znaleźć najlepszą?

Sny wiążą się z naszą podświadomością i często tłumaczymy sobie ich nieraz absurdalne treści zmęczeniem,…

3 lata ago

Bajki w kinie czy na platformie?

Decydując się na spędzenie wspólnego czasu z dziećmi oglądając bajki to świetna alternatywa na deszczowe,…

3 lata ago

Czy strona internetowa jest naprawdę potrzebna Twojej firmie?

Powszechnie uważa się, że strony internetowe wykorzystywane są w celu prowadzenia działalności gospodarczej, a agencje…

3 lata ago

Znak zodiaku Waga

Waga zodiak Waga jest siódmym z kolei znakiem zodiaku i należą do niej osoby urodzone…

5 lat ago