Schody drewniane to najczęściej wybierany przez klientów rodzaj schodów wewnętrznych. Nie ma w tym nic zaskakującego, ponieważ wysokiej jakości drewno w połączeniu z profesjonalnym wykonaniem stanowią gwarancję, że schody będą nam służyć przez wiele dekad. Doceniana jest także uniwersalność schodów drewnianych, które pasują zarówno do mieszkań o wystroju tradycyjnym, jak i tych bardziej nowoczesnych.
Decydując się na schody drewniane, musimy nie tylko wybrać rodzaj schodów do naszego domu (jednobiegowe, dwubiegowe, zabiegowe, spiralne, młynarskie, kacze, siodłowe czy wachlarzowe), ale także gatunek drewna, z którego schody mają zostać wykonane. Poszczególne gatunki różnią się własnościami praktycznymi i estetycznymi. Zasadniczo drewno powinno być twarde (choć są od tego wyjątki), mieć gęsty rozkład słojów i być pozbawione sęków. Powinno mieć ono także niski poziom wilgotności (8-12%).
Najczęściej wybierane na schody jest drewno dębowe, ponieważ jest ono bardzo twarde i wytrzymałe, a równocześnie sporo tańsze od najtwardszych drewien egzotycznych, takich jak orzech amerykański, afrykańskie Wenge i Heban, czy też azjatyckie Merbau. Do twardych i wytrzymałych gatunków drewna należy zaliczyć także buk, który jest lubiany za jasną barwę. Jeżeli podoba nam się ciemniejsze drewno, możemy posłużyć się wiśnią lub czereśnią. Do budowy schodów z powodzeniem można zastosować także inne gatunki drewna, które poddaje się specjalnym zabiegom poprawiającym ich wygląd i zwiększającym wytrzymałość. Tak jest na przykład z jesionem, który jest szczotkowany i wędzony amoniakiem.
Jeżeli mamy ograniczony budżet, możemy zdecydować się na nieco mniej wytrzymałe i bardziej miękkie drewno iglaste (sosna, świerk, modrzew). Kompromisem może tu być miękka, ale pięknie ubarwiona brzoza. Wyglądem drewno może przypominać także sklejka lub płyta, ale tu z jakością bywa różnie.
Po wybraniu materiału, należy zastanowić się nad projektem. Producenci wabią klientów najróżniejszymi nowinkami aranżacyjnymi, jednakże wybierając schody trzeba pamiętać także o względach praktycznych. Jeżeli w domu nie ma dzieci, a schody mają służyć wyłącznie do chodzenia, możemy zdecydować się na niebanalną koncepcję i pozwolić na schody spiralne lub młynarskie. Są to schody samonośne i niezajmujące zbyt wiele miejsca, co daje nam szeroki wybór w sposobie ich ustawienia. Jeżeli jednak dopuszczamy możliwość, że na piętro trzeba będzie wnieść szafę albo łóżko, lepiej ułatwić sobie to zadanie montując szerokie, proste schody jedno- lub dwubiegowe. Tradycyjne schody drewniane policzkowe będą najbardziej uniwersalnym i równocześnie eleganckim rozwiązaniem. W przypadku schodów o elegancji bardziej świadczy bowiem materiał, niż stopień skomplikowania samej konstrukcji. W ostatnim czasie modne są także tzw. schody modułowe, czyli grube belki wystające bezpośrednio ze ściany, którym zwykle towarzyszy szklana poręcz. Jest to jednak rozwiązanie trudne w montażu i bardzo drogie. Jego wybór ma sens jedynie wtedy, gdy decydujemy się na nie na etapie projektowania nowego domu.
Zobacz więcej informacji na stronie http://coraschody.net.pl/pl/schody-drewniane.
Trwające wakacje sprzyjają tworzeniu planów urlopowych. Niesłabnącą popularnością cieszą się wyjazdy kamperem. Taka wycieczka to…
Losowanie kart Tarota jest formą wróżenia, która wykorzystuje talię 78 kart, z których każda ma…
Sny wiążą się z naszą podświadomością i często tłumaczymy sobie ich nieraz absurdalne treści zmęczeniem,…
Decydując się na spędzenie wspólnego czasu z dziećmi oglądając bajki to świetna alternatywa na deszczowe,…
Powszechnie uważa się, że strony internetowe wykorzystywane są w celu prowadzenia działalności gospodarczej, a agencje…
Waga zodiak Waga jest siódmym z kolei znakiem zodiaku i należą do niej osoby urodzone…