„Less is more” – znane motto minimalizmu to także jedno z głównych założeń tzw. stylu skandynawskiego w dziedzinie wystroju wnętrz. Pomieszczenia urządzone zgodnie z tym trendem są niezwykle wygodne i funkcjonalne, a równocześnie dość surowe i skąpo ozdobione. Estetyka jest tu całkowicie podporządkowana ergonomii i ekologii.
Doskonałym przykładem tego stylu są meble skandynawskie. Wszystko co dotyczy tych mebli, od materiałów wykorzystywanych do ich produkcji aż po sposób ich pakowania, jest realizacją podstawowych zasad definiujących ten styl.
Ponieważ meble skandynawskie muszą być wytrzymałe i wygodne, do ich produkcji wykorzystuje się materiały pochodzenia naturalnego: lite drewno o jasnych odcieniach (brzoza, dąb, jesion), skóry, len, papier, kamień. Charakterystyczne dla stylu skandynawskiego jest korzystanie niemal wyłącznie z surowców dostępnych w skandynawskiej strefie klimatycznej. Bardzo chętnie korzysta się też z materiałów recyklingowanych. Wśród barwników dominują farby i lakiery na bazie wody, które nie tylko nie zanieczyszczają środowiska, ale też są nieszkodliwe dla alergików.
Kolorystyka mebli skandynawskich opiera się głównie na pastelowych odcieniach bieli i szarości, rzadziej błękitu. Często stosuje się lakiery bezbarwne, aby zachować naturalny, jasny kolor drewna. W przypadku dużych mebli tapicerowanych (fotele, sofy) stosuje się kolory jasne i stonowane. Te dominujące kolory są niekiedy kontrastowane barwami mocniejszymi (żółty, czerwony, kobaltowy), którymi pokrywa się mniejsze meble, takie jak stołki, małe półki czy szafki.
Meble skandynawskie na ogół cechują się prostą formą, ale nie znaczy to, że są to meble nudne. Widoczne są tu wpływy rustykalne i klasyczne, nie brak też oryginalnego wzornictwa. To ostatnie jest jednak zwykle wynikiem nietypowych rozwiązań praktycznych, a nie efektem estetycznej improwizacji projektanta.
W stylu skandynawskim każdy element musi być funkcjonalny. Jeśli coś nie ma żadnej funkcji, to szkoda marnować na to materiału. Meble takie jak szafy czy komody muszą być możliwie jak najbardziej pojemne, ale same nie powinny zajmować zbyt wiele miejsca. Ich konstrukcja powinna też ułatwiać segregowanie przechowywanych weń przedmiotów – tak właśnie myśli projektant mebli skandynawskich. To praktyczne myślenie znajduje zastosowanie także w procesie dystrybucji mebli: są one sprzedawane w postaci rozłożonych części, które klient sam składa w domu. To obniża koszty dystrybucji i pozwala znacząco obniżyć cenę.
Umiejętne zachowywanie balansu pomiędzy surową elegancją a naturalnym ciepłem czyni meble skandynawskie uniwersalnymi. Dzięki swojej subtelnej, bezpretensjonalnej elegancji oraz pomysłowej funkcjonalności, meble utrzymane w tym stylu doskonale sprawdzą się zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i w biurach czy pomieszczeniach firmowych. Jasne kolory skutecznie rozświetlą najciemniejsze pomieszczenia, a niewielkie gabaryty pozwolą zaoszczędzić cenne metry kwadratowe w mniejszych pokojach. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie takimi meblami stale rośnie.
Trwające wakacje sprzyjają tworzeniu planów urlopowych. Niesłabnącą popularnością cieszą się wyjazdy kamperem. Taka wycieczka to…
Losowanie kart Tarota jest formą wróżenia, która wykorzystuje talię 78 kart, z których każda ma…
Sny wiążą się z naszą podświadomością i często tłumaczymy sobie ich nieraz absurdalne treści zmęczeniem,…
Decydując się na spędzenie wspólnego czasu z dziećmi oglądając bajki to świetna alternatywa na deszczowe,…
Powszechnie uważa się, że strony internetowe wykorzystywane są w celu prowadzenia działalności gospodarczej, a agencje…
Waga zodiak Waga jest siódmym z kolei znakiem zodiaku i należą do niej osoby urodzone…