Uchwyty meblowe stanowią rodzaj okuć dekoracyjnych o szczególnej wadze dla wykończenia mebli. Mają one bardzo duży wpływ na stylistykę zarówno samych mebli, jak i pomieszczeń, w których te meble stoją. Często zdarza się, że wskutek wymiany uchwytów w kuchennych szafkach przy jednoczesnym pozostawieniu układu mebli w niezmienionym stanie, gruntownej odmianie ulega wygląd całego pomieszczenia. Wymieniając same uchwyty, możemy na przykład zmienić zestaw mebli dziecięcych w zestaw mebli młodzieżowych.
Obecna w sklepach oferta uchwytów meblowych jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Elementy te produkuje się z bardzo różnych materiałów: od mosiądzu i stali, przez aluminium i drewno, aż po plastik i zakrętki od butelek (za stosowaniem tego ostatniego materiału przemawiają względy ekologiczne). Swoich zwolenników mają też uchwyty wykonane z kolorwych kamieni, bursztynów bądź kryształów, przypominające nieco biżuterię.
Ze względu na sposób montażu, uchwyty meblowe dzieli się na klasyczne i zintegrowane. Te pierwsze są mocowane w mniej trwały sposób (zwykle przykręcane przy pomocy śrub lub wkrętów) i mogą ulec poluzowaniu, co jest jednak rekompensowane przez łatwość ich wymiany na inne. Z kolei te drugie są nierozerwalnie połączone z frontem danej szafki czy szuflady.
Materiał użyty przy produkcji danego uchwytu jest istotny nie tylko ze względu na jego trwałość, ale także względy estetyczne. Dobierając uchwyty do naszego nowego kredensu, albo wymieniając uchwyty w starym, powinniśmy realizować założony uprzednio plan umeblowania naszego mieszkania w określonym stylu. Nawet jeśli ma to być styl eklektyczny, czyli mieszający ze sobą elementy zapożyczone z konwencji zupełnie różnych od siebie, mimo wszystko powinniśmy mieć jakiś pomysł na wystrój naszych wnętrz.
Jeżeli podoba nam się nowoczesny minimalizm, powinniśmy stawiać na proste rozwiązania i abstrakcyjne, niezbyt rzucające się w oczy wzornictwo. W takim stylu kluczową rolę odgrywa praktyka i komfort użytkowania. Uchwyty dobrane według tych kryteriów będą pasować również do stylu skandynawskiego.
Tradycyjne, bogato zdobione uchwyty meblowe są charakterystyczne dla stylu klasycznego, który stawia na drogie meble drewniane, nierzadko odrestaurowane antyki. W takich meblach możemy z powodzeniem zamontować bogato zdobione, mosiężne klamki, gałki i uchwyty.
Wzornictwo w stylu retro dobrze wkomponowuje się także w rustykalny styl prowansalski. Ten ostatni nie niesie jednak ze sobą wielkich wymagań co do jakości wykorzystanych materiałów.
Jeżeli z zawartości jakiegoś mebla korzystamy bardzo często, zadbajmy, aby jego uchwyty były poręczne i funkcjonalne. W niektórych przypadkach najbardziej funkcjonalne jest to rozwiązanie, w którym uchwyty meblowe w ogóle nie są obecne. Szafki i szuflady otwierają się i zamykają przez lekkie dociśnięcie. Ta metoda najlepiej sprawdza się w kuchni, gdzie często operujemy brudnymi rękami. Oszczędzi nam ona konieczności ciągłego czyszczenia zabrudzonego kredensu.
Trwające wakacje sprzyjają tworzeniu planów urlopowych. Niesłabnącą popularnością cieszą się wyjazdy kamperem. Taka wycieczka to…
Losowanie kart Tarota jest formą wróżenia, która wykorzystuje talię 78 kart, z których każda ma…
Sny wiążą się z naszą podświadomością i często tłumaczymy sobie ich nieraz absurdalne treści zmęczeniem,…
Decydując się na spędzenie wspólnego czasu z dziećmi oglądając bajki to świetna alternatywa na deszczowe,…
Powszechnie uważa się, że strony internetowe wykorzystywane są w celu prowadzenia działalności gospodarczej, a agencje…
Waga zodiak Waga jest siódmym z kolei znakiem zodiaku i należą do niej osoby urodzone…