Categories: Dom

Czy warto samodzielnie mielić kawę?

Szukając odpowiedniej dla siebie kawy, trzeba wziąć pod uwagę sposób, w jaki następnie będzie parzona. Od tego procesu zależy smak i moc naparu. Ale nie tylko przygotowywanie kawy ma wpływ na bukiet i aromat – nie mniej istotny jest stopień zmielenia ziaren.

Zdecydowana większość z nas wybiera w sklepie rozdrobnione już mieszanki. Około 80% asortymentu w Polsce to właśnie kawa mielona. Inaczej proporcje te przedstawiają się chociażby w Wielkiej Brytanii, gdzie kawa ziarnista stanowi ponad trzy czwarte rynku. Dlaczego częściej sięgamy po mielone mieszanki? Odpowiedź jest prosta – bo tak jest wygodniej. Może jednak warto w wolnej chwili pokusić się o samodzielne przygotowanie ziaren? Kawa mielona tuż przed parzeniem ma inny smak od tej przyniesionej ze sklepu.

Jak zabrać się do mielenia ziaren?

Potrzebny będzie oczywiście dobry młynek – ręczny lub automatyczny – tutaj wybór jest osobną kwestią i tak naprawdę zależy od osobistych preferencji oraz zasobności portfela (choć trzeba zaznaczyć, że nawet automatyczne młynki nie są dużym wydatkiem).

Najważniejsza zasada jest taka, że im dłużej kawa będzie miała styczność z wodą, tym większe powinny być jej drobiny. Po jednej stronie szali znajduje się zatem kawa mielona drobno (ekspresy ciśnieniowe), a po drugiej ziarna grubo rozdrobnione (dzbanki, ekspresy przelewowe). Poniżej znajdują się poszczególne stopnie, które polecane są do konkretnych urządzeń i sposobów parzenia. Są to jednak ogólne wskazówki, które mają na celu przybliżyć temat, ale nie stanowią dogmatu. Każdy odczuwa smak nieco inaczej, dlatego powinniśmy poszukiwać własnych metod, które pozwolą wydobyć z mieszanki to, co najbardziej lubimy.

Różne stopnie zmielenia

Istnieje kilka stopni rozdrobnienia kawy, które związane są ze sposobami jej zaparzania.

Kawa mielona grubo – drobinki przypominają wielkością ziarenka soli, a zatem są całkiem duże. Nadają się do ekspresów przelewowych, dripów i pras francuskich.

Kawa średnio rozdrobniona – drobinki przypominają w wyglądzie morski piasek. Idealna do ręcznych zaparzaczy oraz kawiarek.

Ziarna mielone drobno – delikatne w dotyku, można przyrównać je do cukru. Takie rozdrobnienie będzie najodpowiedniejsze do ekspresu ciśnieniowego, automatycznego lub barowego z kolbą.

Ostatnim stopniem zmielenia jest kawa w niezwykle drobnej postaci, przypominająca z wyglądu proszek. Podczas jej nasypywania wzbija się w powietrze pył. Tak drobne mielenie stosuje się w przypadku kawy parzonej po turecku. Do tego celu służy tzw. dżezwa, czyli kuchenne naczynie w kształcie kolby, przeważnie wykonane z miedzi i wyposażone w długą rączkę. W tym tradycyjnym tureckim naczyniu kawa jest przygotowywana od XVI wieku.

doktor

Recent Posts

Coroczny przegląd kampera.

Trwające wakacje sprzyjają tworzeniu planów urlopowych. Niesłabnącą popularnością cieszą się wyjazdy kamperem. Taka wycieczka to…

2 lata ago

Tarot online

Losowanie kart Tarota jest formą wróżenia, która wykorzystuje talię 78 kart, z których każda ma…

2 lata ago

Księga snów – gdzie znaleźć najlepszą?

Sny wiążą się z naszą podświadomością i często tłumaczymy sobie ich nieraz absurdalne treści zmęczeniem,…

3 lata ago

Bajki w kinie czy na platformie?

Decydując się na spędzenie wspólnego czasu z dziećmi oglądając bajki to świetna alternatywa na deszczowe,…

3 lata ago

Czy strona internetowa jest naprawdę potrzebna Twojej firmie?

Powszechnie uważa się, że strony internetowe wykorzystywane są w celu prowadzenia działalności gospodarczej, a agencje…

3 lata ago

Znak zodiaku Waga

Waga zodiak Waga jest siódmym z kolei znakiem zodiaku i należą do niej osoby urodzone…

5 lat ago