Halloween jest nazywane także świętem duchów. W tym dniu (a raczej w nocy z 31 października na 1 listopada) uczestnicy zabawy przebierają się za upiory, zjawy, duchy, zombie i inne postacie jednoznacznie kojarzące się z zaświatami. W obchodach uczestniczą głównie dzieci, a święto jest najbardziej popularne w Stanach Zjednoczonych.
Halloween przybyło do nas z Ameryki, ale tak naprawdę wywodzi się z tradycji celtyckiej, a konkretnie z przedchrześcijańskiego święta Samhain. Celtowie zamieszkiwali obecne rejony Anglii i Irlandii oraz Szkocji, Walii i częściowo północnej Francji. Był to czas, w którym celtyccy rolnicy szykowali się do zimy. Robili wówczas zapasy jedzenia na kolejne miesiące, a pasterze sprowadzali do wiosek bydło, które w okresie letnim pasło się na okolicznych terenach. 31 października był ostatnim dniem świętowania i kończył się obrządkami prowadzonymi przez druidów. Ludność wierzyła, że w nocy świat nawiedzają duchy osób zmarłych, którym należy oddać cześć.
Ozdoby i przebrania na Halloween nie są wcale nowym wynalazkiem. Wtedy także przystrajano swoje domy z okazji święta. Wierzono, że tej nocy odbywa się sabat czarownic, które zlatują się na górę w towarzystwie swoich nieodłącznych towarzyszy- czarnych, magicznych kotów. Z tego powodu mieszkańcy wiosek palili na wzgórzach duże ogniska i zakładali maski na Halloween, które miały odstraszać złe duchy. Ogień, który rozjaśniał mroki nocy miał wskazywać zmarłym drogę. Wierzono, że noszenie w tym czasie niedźwiedziej skóry zapewni dobrobyt na kolejny rok. Zadaniem wszystkich zebranych było zrobienie jak największego hałasu, co również miało odpędzać złe moce. Podobnie jak dziś, ówczesne maski na Halloween miały być jak najbardziej upiorne, aby same duchy się ich bały.
Nazwa święta pochodzi od słów „All Hallows’ Eve”, które oznaczają „Wigilię Wszystkich Świętych”. W tym dniu, oprócz prowadzenia hałaśliwych obrządków, ludzie modlili się do swoich bóstw o łaskę dla ich zmarłych krewnych. Podobnie postępujemy dzisiaj, kiedy to 1 listopada wspominamy tych, którzy odeszli, a 2 listopada modlimy się za dusze wszystkich, którzy trafili do czyśćca. Współczesne Halloween wygląda zupełnie inaczej i przede wszystkim jest formą dobrej zabawy, głównie dla dzieci, które w Stanach zjednoczonych chodzą po domach w przebraniu i zbierają słodycze. Do nas święto przywędrowało stosunkowo niedawno i raczej nie znalazło tu żyznego gruntu, choć wiele szkół organizuje w tym czasie konkursy i zabawy dla uczniów. Niektóre z nich zamieniły Halloween na „bal Wszystkich Świętych”, który bardziej pasuje do naszej kultury.
Trwające wakacje sprzyjają tworzeniu planów urlopowych. Niesłabnącą popularnością cieszą się wyjazdy kamperem. Taka wycieczka to…
Losowanie kart Tarota jest formą wróżenia, która wykorzystuje talię 78 kart, z których każda ma…
Sny wiążą się z naszą podświadomością i często tłumaczymy sobie ich nieraz absurdalne treści zmęczeniem,…
Decydując się na spędzenie wspólnego czasu z dziećmi oglądając bajki to świetna alternatywa na deszczowe,…
Powszechnie uważa się, że strony internetowe wykorzystywane są w celu prowadzenia działalności gospodarczej, a agencje…
Waga zodiak Waga jest siódmym z kolei znakiem zodiaku i należą do niej osoby urodzone…