Co może sprawiać lepszą frajdę niż sterowanie dronem? Odpowiedź jest prosta: sterowanie dronem, który się samemu zbudowało. RC FPV (skrót od ang. Remote Controlled First Person View) to bardzo szybko rozwijający się trend w modelarstwie, polegający na montowaniu w zdalnie sterowanych modelach kamery połączonej specjalnym nadajnikiem z monitorem LCD lub goglami video. W efekcie konstruktor modelu może nim sterować czując się tak, jakby siedział w środku. Poniżej wyliczamy podzespoły niezbędne do samodzielnego zbudowania drona.
Listę niezbędnych części otwiera płytka sterująca (zwana też kontrolerem lotu), czyli najważniejszy element każdego takiego modelu. Od jakości płytki sterującej zależy m. in. łatwość sterowania i stabilność lotu. Najtańsza taka płytka to wydatek rzędu 100zł, natomiast te najbardziej zaawansowane (wyposażone w GPS i autopilota) mogą kosztować nawet 10 razy więcej.
Innym kluczowym podzespołem jest aparatura do sterowania modelem. W jej skład wchodzą nadajnik i odbiornik RC. Na tym sprzęcie nie warto oszczędzać, ponieważ od trwałości połączenia radiowego pomiędzy bazą, a modelem zależy przetrwanie tego ostatniego. W większości przypadków utrata takiego połączenia kończy się utratą modelu (nieodwracalne uszkodzenia spowodowane upadkiem lub zaginięcie). Dolny pułap cenowy dla solidnych aparatur oscyluje wokół 500zł.
W modelach RC FPV stosuje się zwykle silniki bezszczotkowe wolnoobrotowe. W sklepach modelarskich znajdziemy silniki o konstrukcji dedykowanej dla poszczególnych rodzajów dronów. Ich ceny zaczynają się od 50zł.
Pozostałe niezbędne podzespoły naszego modelu to: regulator, bateria zasilająca, śmigła ze specjalnymi adapterami oraz rama, do której przymocujemy wszystkie elementy.
Części wymienione do tej pory pozwolą nam skonstruować standardowy model RC, którym można latać „przy nodze”, czyli obserwując go z perspektywy trzecioosobowej. Aby zamienić go w model RC FPV, konieczna będzie kamera oraz nadajnik video. Kluczowe znaczenie ma tu jakość przesyłanego obrazu, ponieważ to od niej zależy, czy pilot będzie w stanie sprawnie kontrolować maszynę. Obecnie najpopularniejsze są kamery analogowe CCD z wyjściem video – takie same, które stosuje się monitoringu CCTV. Interesującym zabiegiem byłoby zastosowanie kamery sieciowej, która nagrywa obraz w jakości cyfrowej i może go przesyłać przez Wi-Fi. Podczas składania modelu bardzo ważne jest stabilne zamontowanie kamery, tak aby obiektyw nie przechylał się podczas wykonywania powietrznych akrobacji.
Sygnał wysyłany przez kamerę może być odbierany za pośrednictwem monitora LCD lub gogli video. Solidne gogle będą bardzo drogie (ponad 1000zł), poza tym okazują się niewygodne jeśli pilot nosi okulary. Uniemożliwiają też szybkie zlokalizowanie naszego modelu FPV własnym wzrokiem. Dlatego monitor należy uznać za rozwiązanie bardziej praktyczne, nawet jeśli mniej realistyczne.
Jak widać, skonstruowanie własnego drona nie wymaga ponoszenia ogromnych kosztów. Natomiast satysfakcja podczas pierwszego oderwania go od ziemi jest nie do opisania.
Trwające wakacje sprzyjają tworzeniu planów urlopowych. Niesłabnącą popularnością cieszą się wyjazdy kamperem. Taka wycieczka to…
Losowanie kart Tarota jest formą wróżenia, która wykorzystuje talię 78 kart, z których każda ma…
Sny wiążą się z naszą podświadomością i często tłumaczymy sobie ich nieraz absurdalne treści zmęczeniem,…
Decydując się na spędzenie wspólnego czasu z dziećmi oglądając bajki to świetna alternatywa na deszczowe,…
Powszechnie uważa się, że strony internetowe wykorzystywane są w celu prowadzenia działalności gospodarczej, a agencje…
Waga zodiak Waga jest siódmym z kolei znakiem zodiaku i należą do niej osoby urodzone…