Samodzielna wymiana opon, czy warto?

Skompletowane koła do samochodu

Uważaj na pogodę

Choć w naszej kraju nie ma obowiązku sezonowej zamiany opon na te dostosowane do konkretnych warunków pogodowych (letnich na zimówki i odwrotnie), to jednak wielu kierowców już teraz decyduje się na tego typu zabieg. Po pierwsze, w zauważalny sposób wpływa to na komfort jazdy. Dla przykładu, opona przeznaczona do jazdy po śniegu ma zwykle głębszy bieżnik, co przekłada się na większy hałas w czasie jazdy. Gdy z tego typu opon korzystamy latem, komfort jazdy ulegnie znacznemu pogorszeniu, ponieważ samochód stanie się znacznie głośniejszy w czasie podróży. Po drugie, w zdecydowany sposób wypływa to na nasze bezpieczeństwo na drodze. Opony sezonowe są lepiej przystosowane do określonych warunków pogodowych, co wpływa chociażby na ograniczenie ryzyka poślizgu czy na hamowanie pojazdu.

Koszt zakupu kompletnych kół

Koszt zakupu kompletu opon sezonowych nie jest szczególnie wysoki, nawet jeśli są to opony nowe, zwłaszcza jeśli porównamy to z ogólną wartością nowego auta. Pewnym utrudnieniem może być jednak konieczność zmiany wszystkich czterech opon dwa razy w roku, na wiosnę i na jesień. To dodatkowy koszt, jeśli korzystamy z pomocy warsztatu. A co jeśli zaopatrzymy się w kompletne koła (opony na felgach)? Czy dzięki temu będziemy mogli pominąć wizyty w warsztacie?

Samodzielna wymiana opon

Samodzielna wymiana opon z zimowych na letnie i odwrotnie nie jest zadaniem wybitnie skomplikowanym i każdy, kto ma choć odrobinę pojęcia, siły w rękach i wolnego czasu, z łatwością sobie z tego typu zajęciem poradzi. Tego typu czynność jest tym łatwiejsza, jeśli mamy kompletne koła na wymianę. Wtedy chodzi tylko o przełożenie kół. Jeśli mamy same opony, potrzebować będziemy jeszcze odpowiednich narzędzi do zdjęcia starych opon z obręczy, a także sprężarki do napompowania nowo założonych opon. Jeśli nie dysponujesz kompletnymi kołami, taką zabawę w samodzielne przekładanie opon lepiej sobie odpuścić. Tym bardziej, że samodzielnie i tak nie poradzimy sobie z prawidłowym wyważeniem kół.

Podstawowym problemem przy sezonowej wymianie opon jest właśnie wspomniane prawidłowe wyważenie kół. Nawet jeśli masz kompletne koła na zmianę (opony na obręczach stalowych lub aluminiowych) to i tak co pewien czas musisz je wyważyć, by uniknąć nieprzyjemnego bicia w czasie jazdy. Jeśli koła przechowywałeś w nieprawidłowy sposób, na leżąco i dodatkowo co pewien czas nie zmieniałeś ich pozycji, wyważenie takich kół będzie więcej niż potrzebne, a tego nie zrobisz bez pomocy warsztatu. Podsumowując, koła możesz wymieniać samodzielnie, ale co pewien czas i tak musisz wybrać się na warsztat, aby sprawdzić ich wyważenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *