Wszechstronne zastosowanie agrowłókniny

agrowłóknina

Każdemu, kto kiedykolwiek zajmował się działką czy ogrodem, znana jest agrowłóknina. Materiał ten służy w pracach ogrodowych do tak wielu celów, że jest obecny praktycznie w każdym gospodarstwie posiadającym kawałek ziemi do uprawiania. Choć produkt jest ciągle udoskonalany, to jednak wciąż istnieją uniwersalne sposoby jego zastosowania, o których warto wiedzieć. Dobrze jest również być świadomym tego, w jaki sposób dobrać materiał, aby móc z niego skorzystać bez większych kłopotów.

Na dobry początek warto usystematyzować swoją wiedzę i określić, czym tak naprawdę jest agrowłóknina. Jest to nic innego niż tworzywo w formie tkaniny, sprzedawane w balach oraz w formie złożonej. Tworzywo to ma pomagać przy prowadzeniu ogrodu oraz dbaniu o działkę i rośliny na niej rosnące. Przede wszystkim, zależnie od gramatury i koloru, produkt ten może być stosowany do rozmaitych celów.

Najbardziej rozpowszechnionym zastosowaniem agrowłókniny jest okrywanie roślin na okres chłodniejszych pór roku. Zazwyczaj materiał ten ma pełnić funkcje ochronne, zapewniając odcięcie rośliny od negatywnych wpływów czynników atmosferycznych, przede wszystkim wiatru, silnych opadów oraz mrozów. Jeśli chodzi o ochronę przed wpływem czynników podczas kolejnych pór roku, najważniejszy zdaje się być podział na materiał zimowy oraz wiosenny. Ten pierwszy ma o wiele większą gramaturę – nawet 50 g/m2, co zapewnia roślinom odpowiednią izolacje. Ten drugi ma rozmaite typy gramatur, od 17 do 23 g/m2.

Podczas gdy agrowłóknina zimowa ma na celu po prostu ochronę roślin przed mrozem oraz opadami śniegu, to rola produktu przeznaczonego na okres wiosenny jest nieco inna. Prócz ochrony – aczkolwiek nawet ponad dwukrotnie mniejszej, niż w przypadku produktu zimowego – tworzywo ma przyspieszyć zbiory oraz jest zintensyfikować. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej gramatury oraz znalezienia dobrego momentu na przykrycie zasianego obszaru, można znacznie przyspieszyć zbiory gotowych warzyw.

Dobrze jest wiedzieć jednak, że zastosowanie agrowłókniny jest szersze aniżeli wyłącznie do okrywania roślin. Często stosuje się bowiem ten materiał do ściółkowania, czyli zabezpieczania ziemi przed chwastami. Najbardziej pospolity sposób użycia materiału do ściółkowania to położenie go między posianymi grządkami. Oczywiście, tworzywo dobrze jest odpowiednio zabezpieczyć i przykryć, aby chronić je przed promieniami słonecznymi, przez co będzie to wyglądało bardziej estetycznie, ale i podniesie wytrzymałość partii tworzywa – z kilku do nawet kilkunastu lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *