Jakie stoły i krzesła kupować do salonu?

stoły i krzesła

Stoły i krzesła stojące w jadalni bądź w aneksie jadalnym salonu to zarówno najbardziej reprezentatywne, jaki i najintensywniej eksploatowane meble w każdym domu. Z jednej strony to do nich zapraszamy naszych gości podczas towarzyskich przyjęć i rodzinnych uroczystości, z drugiej – korzystamy z nich codziennie podczas posiłków. Dlatego muszą to być meble zarówno eleganckie, jak i bardzo trwałe. Nie bez znaczenia są także proporcje ich wielkości w stosunku do rozmiarów pomieszczeń, a także sposób ich ustawienia.

stoły i krzesłaPodczas wybierania stołu powinniśmy zwrócić uwagę na wysokość płyty roboczej, jako że w stołach jadalnych nie jest możliwa regulacja jej wysokości 74-76cm. Regulacji podlega wyłącznie powierzchnia stołu, co uzyskuje się poprzez rozkładanie jego blatu. Podczas rozkładania należy pamiętać o tym, aby odległość pomiędzy krawędziami stołu a ścianami nie była mniejsza niż 70cm, dzięki czemu zasiadanie i wstawanie od stołu będzie swobodne. Na samym blacie każdy biesiadnik powinien dysponować powierzchnią o wymiarach 60x40cm. Środkowa powierzchnia płyty roboczej, na której umieszcza się naczynia z potrawami, powinna być nie węższa niż 20cm. W efekcie cały blat musi być szeroki na minimum 100cm, co jest istotne także ze względu na to, co dzieje się pod nim; mianowicie pod węższym blatem ludzie siedzący naprzeciwko siebie będą się niechcący kopać po nogach.

Stoły i krzesła są zazwyczaj sprzedawane w kompletach i ich wymiary powinny do siebie pasować, niemniej warto sprawdzić czy siedziska krzeseł znajdują się ok. 30cm poniżej blatu stołu, zaś ich oparcia – ok. 20cm ponad nim. Są to wymiary optymalne dla wygodnego ułożenia dłoni na blacie oraz swobodnego poruszania nogami. Im wyższe oparcie, tym wygodniej siedzi się na krześle, aczkolwiek zbyt wysokie oparcia sprawiają wrażenie ciężkości i nie wyglądają zbyt dobrze w mniejszych pomieszczeniach, ponieważ jeszcze bardziej je optycznie pomniejszają. Niektórzy preferują krzesła z podłokietnikami, jednakże w ich wypadku należy zwrócić uwagę, czy nie przeszkadzają one we wsuwaniu krzesła pod stół.

O ile kiedyś stoły i krzesła o masywnej konstrukcji były chętnie wybierane ze względu na wrażenie stabilności i trwałości, o tyle współcześnie preferuje się meble o drobniejszej konstrukcji, co jest podyktowane zarówno ich funkcjonalnością (łatwiej je przenieść, zajmują mniej miejsca), jak i względami czysto estetycznymi (optyczne powiększanie pomieszczenia, w którym są ustawione). Klienci często sięgają po stoły rozkładane, nierzadko eksperymentując też z kształtem płyty roboczej. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca, możemy śmiało decydować się na tradycyjny stół prostokątny, który nie bez racji jest uznawany za najwygodniejszy. Jeżeli jednak nie dysponujemy mieszkaniem o dużym metrażu, powinniśmy rozważyć zakup stołu okrągłego bądź owalnego. Wątpliwości nie powinien natomiast budzić materiał – tutaj króluje drewno, które nigdy nie wychodzi z mody. Najwyżej cenione i zarazem najtrwalsze jego gatunki to dąb i buk, jednakże dysponując ograniczonym budżetem możemy zdecydować się na płytę wiórową pokrytą elegancką okleiną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *